Більшість українців кажуть про занепад психологічного стану, в трійці причин корупція – дослідження ZN.UA

ZN.UA Ексклюзив Інфографіка
Поділитися
Мобілізація та відключення електроенергії не ввійшли у першу трійку причин.

Більше половини українців кажуть про погіршення психологічного стану за останній рік, з літа 2023 року, а серед причин найчастіше називають стресові ситуації, спричинені війною. Такі результати показало опитування ZN.UA, проведене Центром Разумкова.

Як пише Світлана Паніна в матеріалі «Психологічний стан українців. Що його підтримує і що погіршує?», 55,8% громадян України кажуть про погіршення психологічного стану, і лише 2,9% кажуть, що він поліпшився. Натомість стабільним він залишається у 33,6% українців.

ZN.UA

Серед причин морального занепаду 56,8% заявили про загальну втому від стресів, спричинених війною. При цьому найбільше про втому говорять жителі південних регіонів, там ця причина є першочерговою для 71% опитаних. Тим часом для жителів центральних областей ця причина є трохи менш значущою, її обирають 48,5%.

Другим чинником погіршення психологічного стану 48,6% українців називають тяжкі втрати й відсутність значних просувань Сил оборони на фронті. Найбільше це питання турбує жителів західних та центральних областей – 53,6% і 53,5% відповідно.

Натомість українців східних і південних регіонів на друге місце  поставили «погіршення здоров’я» (40,3 і 36,8% відповідно до регіонів,  загалом по Україні — 37,3%).

ZN.UA

Водночас «відсутність ефективної боротьби з корупцією» турбує близько третини громадян – 30,8% – така бездіяльність рівномірно однаково впливає на моральний дух українців по всій країні.

«Мобілізація» й «відключення електрики» також призводять до морального занепаду у 23,6% і 20,9% опитаних відповідно, але для деяких регіонів вони мають майже вдвічі менше значення, ніж млява боротьба з корупцією.

Так, відключення електрики вибиває з колії лише 16,9% жителів західних регіонів, а відсутність ефективної боротьби з корупцією — 34,4%. Загроза мобілізації турбує лише 15,3% жителів сходу, натомість корупція 29,6%.

Натомість українці значно менше говорять про особисті втрати й втрату майна. Найбільше про те, що загинули або дуже постраждали рідні чи близькі, згадують жителі південних областей — 24%, менше — жителі сходу та центру – по 14%. На заході України таку відповідь обрали 18% респондентів.

Зокрема, втрата майна вплинула на психологічний стан 3,9% респондентів. Найчастіше цю причину називали на півдні та сході України – 8% та 8,3%, а також 2,6 опитаних в центрі та 1,4% жителів західних областей.

Авторка заначає, що головним чинником погіршення психологічного стану насамперед є непередбачуваність ситуації, що позбавляє можливості довгострокового планування й обмежує свободу вибору.

«За втомою часто ховається невдоволення наявним станом речей укупі з неможливістю щось відчутно змінити в глобальному масштабі. … Однак переважання у відповідях переживань про благо країни над сумом про особистий добробут показує, що українці не збираються опускати руки», - резюмує Паніна.

Соціологічне дослідження проводилось на замовлення  ZN.UA Центром Разумкова з 20 до 28 червня в усіх регіонах України за винятком окупованих територій.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі