Більше 60% всіх коштів держбюджету, виділених на закупівлю антиретровірусних препаратів для лікування ВІЛ/Сніду, витрачається МОЗ на закупівлю препарату "Алувія". Препарат оригінальний, тобто виробник (компанія Abbvie Deutschland GmbH&Co) вклав чималі кошти в його розробку і захистив формулу лікарської речовини, а заодно і свої інвестиції, патентом, що обмежує можливість інших фармацевтів випускати генерики - препарати-копії з тими ж лікарськими речовинами у складі.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Юлія Самаєва. За її словами, коли дія патенту припиняється, інші компанії отримують законне право випускати генерики, що підвищує пропозицію на ринку, знижуючи вартість ліків. Наприклад, в країнах, де патенти на "Алувію" вже закінчилися, її генерики коштують у три рази дешевше.
"У 2017-му повинен був закінчитися патент на "Алувію" в Україні, хворі чекали, що лікування стане доступнішим, чиновники МОЗ - що вони, нарешті, зможуть охопити допомогою не 40%, а всіх хворих, які потребують препарат. Але замість цього патент був продовжений до 2026 р., зберігши ексклюзивне право виробника на продаж українцям ліків буквально втридорога. Це типовий приклад так званого вічнозеленого патенту", - зазначає автор.
Докладніше про необхідність прийняття закону для зниження вартості медичних препаратів читайте у матеріалі Юлії Самаєвої ""Вічнозелені" патенти VS українські пацієнти. Чому нам необхідна патентна реформа" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".