Через війну, яку розпочала Росія, багато українців були змушені покинути свої домівки та стати внутрішньо переміщеними особами (ВПО). Переселенці можуть стати на квартирний облік та безкоштовно отримати тимчасове житло. Видання «На пенсії» розповіло, що для цього потрібно.
Як стати на квартирний облік
ВПО може стати на квартирний облік для тимчасового проживання. Для цього необхідно подати заяву разом з певними документами до сільської, селищної або міської ради, де людина перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа.
Хто з ВПО не може отримати тимчасове безкоштовне житло
Житло не надається, якщо ВПО або хтось із членів її сім’ї має у власності житлове приміщення (частину житлового приміщення), придатне для проживання, розміром не менше 13,65 кв. м на одну особу, яке розташоване на територіях, де не ведуться бойові дії і які не є окупованими.
Які документи потрібні для отримання безкоштовного тимчасового житла
ВПО має подати:
- Документи, що посвідчують особу і підтверджують громадянство України.
- Довідки про взяття на облік ВПО усіх членів сім’ї.
- Документи, що підтверджують родинні стосунки заявника і усіх членів його сім’ї, видані РАЦСом або судом (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, посвідчення опікуна або піклувальника тощо).
- Ідентифікаційний код.
- Документи, що підтверджують підстави пріоритетності у наданні житла.
Який розмір житла надається
Безкоштовне тимчасове житло надається у розмірі, не меншому за 6 кв. м на одну особу, і терміном до одного року з можливістю подовження на наступний термін, якщо переселенець не знявся з обліку ВПО і не змінив місце проживання.
Слід зазначити, що першочергове право на забезпечення житлом мають:
- багатодітні сім’ї;
- сім’ї з дітьми;
- вагітні жінки;
- особи, які втратили працездатність;
- особи пенсійного віку серед тих, житло яких було зруйновано або стало непридатним для проживання в результаті війни.
Бувають випадки, коли переселенці отримали допомогу, хоча не відповідали критеріям. Раніше фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чи можуть в такому випадку вимагати повернути виплату.