Через війну, яку розпочала Росія, багато українців відмовилися від використання російської мови у побуті. Але не завжди вони знають яке слово краще вжити.
Видання «УНІАН» розповіло, як правильно сказати українською «утюг».
Слово «утюг» - це типовий суржик. Хоча, як не дивно, слово «утюг» можна знайти і в деяких відомих словниках, зокрема, у Тлумачному словнику української мови (СУМ), де досі чомусь багато русизмів.
Варто зазначити, цей словник посилається на період примусового зросійщення української мови, зокрема, про це йдеться у статті «Український правопис більшовики переписували кілька разів» на сайті Інститута просвіти.
«А чи знаєте ви, що так звані мовні реформи в Радянській Україні відбувалися (увага!) у 28-му, 33-му та 46-му роках – в період геноциду українського народу. Разом із фізичним вимиранням українців, із ужитку зникли суто українські слова "лихоманить", "попри", "чекати", "серветка", "щойно", "праска". Натомість почали з’являтися вже зросійщені "знобити", "незважаючи", "ждати", "салфетка", "тільки що", "утюг"», – йдеться у статті.
Крім того, ось яке пояснення слова «утюг» можна знайти у Словопедії:
«Утюг і праска. Перший з цих іменників часто вживається в сучасній мові з не властивим йому значенням. З ним пов’язують дію: вирівнювати, вигладжувати одяг, тканину. Насправді ж цю роль виконує нагрівальний прилад – праска. А утюг – пристрій для вирівнювання, згладжування грунтових доріг. Тракторний утюг, дерев’яний утюг».
Таким чином, вживати слово «утюг» не варто. Для позначення пристрою для вирівнювання складок на одязі треба вживати слово «праска», а сам процес називати «прасуванням».
Таке пояснення слову «праска» дає Словник української мови:
«Праска - металевий нагрівальний прилад для прасування одягу, тканини і т. ін. Потім вона.. взялася за мої чоботи, свитину і галіфе, не забуваючи й на тісто поглянути, і метнутися до печі, і набрати в праску вугілля (Стельмах, Щедрий вечір, 1967, 164); Радіола і телевізор, магнітофон і вентилятор, праска і плитка, пральна машина і холодильник - атрибути сучасного побуту (Наука.., 9, 1969, 65)».
Нагадаємо, як українською правильно сказати «насморк». Є єдиний правильний варіант.