Атмосфера страху, побиття, погрози зґвалтування: У Раді Європи опублікували звіт по боротьбі з тортурами в тюрмах України

Поділитися
Атмосфера страху, побиття, погрози зґвалтування: У Раді Європи опублікували звіт по боротьбі з тортурами в тюрмах України
В українських колоніях панує атмосфера залякування і страху перед репресіями. Але є і позитивні тенденції

Комітет Ради Європи по боротьбі з тортурами опублікував сьогодні свій новий звіт за підсумками спеціального візиту в Україну в серпні 2020 року з метою розгляду звернення з особами, що містяться в пенітенціарних установах, в тому числі з особами, засудженими до довічного ув'язнення, і вивчення дій слідчих органів у зв'язку зі скаргами на жорстоке поводження з ув'язненими з боку співробітників пенітенціарних установ.

У звіті йдеться, що в Комітет вітає позитивну тенденцію до скорочення чисельності ув'язнених і закликає українську владу продовжувати здійснення своєї порядку денного в області пенітенціарної реформи.

На момент відвідування загальна кількість ув'язнених в Україні становило приблизно 51 тисяч людей (тобто частка осіб, позбавлених волі, становила близько 143 на 100 тисяч жителів) в порівнянні з приблизно 57 тисячами під час приїзду Комітету у 2017 році.

Проте Комітет також зазначив, що частка осіб, які утримуються в попередньому ув'язненні, залишається високою в останні роки (наприклад, близько 37% на момент відвідування), що вказує на ймовірне надмірне використання попереднього ув'язнення в Україні. Комітет вважає, що необхідно вжити заходів для забезпечення більш обмежувального підходу до використання попереднього ув'язнення, встановивши суворі обмеження на його використання і заохочуючи ширше використання альтернативних заходів, не пов'язаних з триманням під вартою.

У колонії № 25 Комітет зафіксував різкий контраст в ситуації з жорстоким поводженням з ув'язненими у 2019 та 2020 роках: судячи з усього, при зміні керівництва в'язниці з початку 2020 року спостерігається помітне поліпшення поводження з ув'язненими. Що стосується 2019 року, то делегація отримала достовірні твердження про жорстоке поводження з боку співробітників пенітенціарних установ (у вигляді ударів гумовими кийками та загроз зґвалтування); в деяких випадках твердження про жорстоке поводження були настільки серйозні, що його можна було прирівняти до тортур (наприклад, великі побиття, опіки сідниць, задуха з використанням пластикового пакета і т.д.). Що стосується 2020 року, то делегація практично не отримала ніяких тверджень про жорстоке фізичне поводження з боку персоналу в'язниць.

Однак делегація отримала кілька заслуговують на довіру тверджень про жорстоке фізичне поводження з боку персоналу останнім часом з боку ув'язнених в колонії № 100.

Вітаючи позитивний розвиток подій в колонії № 25, Комітет звертає увагу влади на необхідність проявляти підвищену пильність у цій галузі, інструктуючи персонал всіх пенітенціарних установ про недопущення будь-яких форм фізичного жорстокого поводження або психологічного тиску.

Крім того, в колоніях № 77 та № 100 багато ув'язнених, з якими розмовляли члени делегації, побоювалися можливих репресій (в тому числі фізичного насильства) з боку персоналу або ув'язнених, які надають допомогу, після того, як делегація піде. Серед відвіданих установ колонія № 77 виділяється атмосферою страху, що панує серед ув'язнених.

"За останні 30 років під час численних відвідувань 47 держав - членів Ради Європи вона навряд чи коли-небудь відвідувала в'язницю з такими масовими відмовами ув'язнених в бесідах", - йдеться у звіті.

Проте делегація змогла зібрати достатньо інформації, в тому числі й від ув'язнених інших установ, які раніше містилися в цій колонії, щоб зробити висновок про те, що управління колонією № 77 здійснюється за допомогою системи залякування і насильства. Звісно ж, що, попри контроль з боку керівництва, жорстоке поводження з ув'язненими здійснювалося в основному обраною групою в'язнів (а саме "черговими ув'язненими", зазвичай званими "днювальними") - як правило, з відома і мовчазної згоди керівництва, - і стало загальноприйнятою рисою підтримки порядку в цьому закладі.

Комітет рекомендує Україні прийняти в цих місцях належних заходів для забезпечення того, щоб жоден в'язень не піддавався репресіям з боку персоналу або колег-ув'язнених за спілкування з делегацією Ради Європи та щоб будь-які скарги на такі дії ефективно розслідувалися, а винні піддавалися відповідному покаранню.

Комітет знову висловив своє серйозне побоювання з приводу практики використання окремих ув'язнених в якості "чергових ув'язнених". У звіті говориться, що будь-який часткова відмова від відповідальності за порядок і безпеку в тюрмах, який належним чином належить до компетенції співробітників пенітенціарних установ, є неприйнятним. У документі є заклик до України вжити всіх необхідних заходів, в тому числі законодавчого характеру, щоб покласти край цій практиці.

У цьому контексті Комітет рекомендує українській владі провести оперативне і всебічне розслідування на центральному рівні питання про те, як функціонує колонія № 77, і щоб керівництво і персонал цієї колонії отримали чіткий сигнал про те, що будь-яка посадова особа в'язниці, винна у вчиненні або пособництві жорстокому поводженню, буде притягнуто до відповідальності.

На момент відвідування близько 75% засуджених до довічного ув'язнення ув'язнених, які утримуються в колонії № 100, що не були систематично прикуті наручниками при виході з камер. Комітет наголошує на необхідності спиратися на це позитивний розвиток подій і стежити за тим, щоб звичайне надягання наручників на ув'язнених було винятковим запобіжним, завжди ґрунтувалося на індивідуальній оцінці ризиків і переглядалася на регулярній і частій основі. Однак до довічно засудженим ув'язненим раніше застосовувалася анахронічна і принизлива практика. Їх змушують бігати по коридору в зігнутому положенні або ходити, нахилившись з піднятими руками. Комітет закликає українську владу негайно покласти край такій практиці. Він також закликає українську владу забезпечити позакамерну діяльність для цих ув'язнених, дати їм можливість контактувати з ув'язненими з інших камер і повністю скасувати практику роздільного тримання засуджених до довічного ув'язнення.

Що стосується медичного обслуговування в відвіданих колоніях, то делегація зазначила серйозні недоліки в процедурах реєстрації та повідомлення про травми. Комітет закликає владу України забезпечити ув'язненим реальне право на оперативний огляд медичними працівниками (зокрема, після спалаху насильства), а медичний персонал пенітенціарних установ - пройти належну підготовку та отримати чіткі інструкції по реєстрації та повідомленням про тілесні ушкодження, отриманих ув'язненими. Також закликають покласти край практиці приміщення засуджених в металеву клітку або в заґратовані приміщення під час медичних консультацій в усіх відвіданих колоніях.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі