Atlantic Council: Україні терміново потрібна допомога в боротьбі з ударами Путіна по енергетичній інфраструктурі

Поділитися
Atlantic Council: Україні терміново потрібна допомога в боротьбі з ударами Путіна по енергетичній інфраструктурі © unsplash/ehmitrich
В Києва є кілька варіантів, як розібратися з дефіцитом електроенергії, але прийнятний з них лише один.

Росія обстрілює українську інфраструктуру електро- і газопостачання України з самого початку вторгнення. Але впродовж останнього місяця ці атаки значно посилилися. Москва намагається позбавити українське населення опалення, води і електроенергії перед зимою.

Ця кампанія повітряних ударів по цивільній інфраструктурі породжує страх перед початком гуманітарної катастрофи, яка загрожує десяткам мільйонів людей.

Про це в статті для Atlantic Council пише доктор Аура Сабадус, нагадуючи, що з початку жовтня Росія запустила сотні ракет і безпілотників-камікадзе, щоб знищити об’єкти ключової інфраструктури включно з електростанціями, великими підстанціями, високовольтними лініями і розподільчими лініями по всій країні. Ці обстріли мають систематичну природу. І організувати їх допомогли російські технологічні експерти, які добре знаються на інфраструктурі електропостачання України і знають її слабкості.

Очевидна мета цих ударів - зупинити постачання електроенергії в систему електрозабезпечення з генеруючих об’єктів. Зокрема, Росія хоче знищити високовольтні мережі. Якщо їй це вдасться, мільйони споживачів залишаться без опалення і електрики.

Тож «Укренерго» вже складно збалансувати систему і безперервно забезпечувати своїх клієнтів. Станом на початок листопада 40% української інфраструктури електрозабезпечення були пошкоджені або знищені російськими ударами. Втрата цих генеруючих можливостей доповнює відсутність доступу до окупованої ЗАЕС, яка виробляє 6 ГВт електроенергії, і ще приблизно 5 ГВт теплових, вітрових і сонячних потужностей, які були або знищені, або захоплені армією Росії.

«Українські генеруючі потужності - це не головна проблема. Дефіцит виник через пошкодження високовольтних ліній і трансформаторів, які переводять електроенергію з одного контуру на інший. Щоб розібратися з нестачею, «Укренерго» почав проводити віялові відключення в містах. Це нормальне короткострокове рішення. Але потреба зберегти світло і опалення скоро стане гострішою з початком зими», - пояснює автор.

Сабадус пояснює, що в України є кілька варіантів, як вирішити проблеми, спричинені російськими ударами по інфраструктурі. Вона може заощаджувати електроенергію у великих обсягах, посилити роботу ТЕС, імпортувати електроенергію і пришвидшити ремонтні роботи. Зараз в підземних сховищах України зберігається 14 мільярдів кубометрів газу, яких за нормальних умов вистачило б для забезпечення електростанцій, які працюють на газу, впродовж зими. Однак, через проблеми з поставками газу в Європу загалом, які виникли після російських скорочень, до палива потрібно підійти ощадливо, щоб наступного року в України теж були потрібні об’єми.

Якщо Росія не знищить міські теплостанції в великих містах, жителі, швидше за все, зможуть розраховувати на тепло в домівках. Але більшість ТЕС в Україні працюють на вугіллі. І це проблема. Теоретично Київ може купити вугілля за кордоном. Але такий імпорт комерційно невигідний, тому що ціни на міжнародному ринку приблизно втричі вищі, ніж в Україні.

Це ж саме можна сказати і про імпорт електроенергії. Теоретично можна імпортувати 0,4 ГВт з Румунії, Словаччини, Угорщини і Молдови. Але ціни в Європі щонайменше вдвічі вищі, ніж українські. Тому через наближення зими Україна повинна терміново пришвидшити ремонт пошкодженої енергетичної інфраструктури. 

«Успіх цих робіт буде сильно залежати від значних пожертвувань обладнання», - наголошує автор.

З початку війни Секретаріат Енергетичного співтовариства активно працював над тим, щоб залучити такі пожертви. Організація створила спеціальну оперативну групу з підтримки України (USTF), яка співпрацює з Координаційним центром Єврокомісії реагування на надзвичайні ситуації і Міністерством енергетики України. Цей механізм дозволяє оперативно збирати заявки на допомогу від компаній, а також отримати необхідне обладнання, інструменти, генератори і пальне від міжнародних партнерів, щоб організувати поставки в Україну.

До цього часу було проведено 33 поставки. Загальна маса вантажів сягає 550 тонн. Головними донорами виступили Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Угорщина, Ірландія, Італія, Латвія, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Іспанія, Швеція, Швейцарія і Велика Британія.

Оскільки Росія відверто намагається розбомбити Україну, щоб змусити її підкоритися, міжнародну допомогу потрібно збільшити.

«Найбільший пріоритет мають трансформатори, мобільні генератори і обігрівачі. Також існує гостра необхідність в трансформаторах струму і напруги, автоматичних вимикачах, системах захисту і мережевих фільтрах. Навіть якщо обладнання за своїми характеристиками не підходить ідеально, українські інженери здатні знайти спосіб, як його адаптувати і використати. Будь-яке нове, вживане чи навіть трохи зламане обладнання, яке міжнародні компанії мають на складах, буде прийняте з вдячністю», - вважає автор.

Владімір Путін намагається створити безпрецедентну гуманітарну кризу, щоб врятувати своє провальне вторгнення. Не можна дозволити йому добитися успіху.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі