Atlantic Council: Контрнаступ ЗСУ поблизу Харкова ефективніший, ніж будь-який наступ Росії за місяць

Поділитися
Atlantic Council: Контрнаступ ЗСУ поблизу Харкова ефективніший, ніж будь-який наступ Росії за місяць
Експерти вважають, що, попри всі обстріли Одеси, у російської армії не буде можливостей почати наступ на півдні найближчим часом.

Попри те, що Росія змогла добитися невеликого прогресу на Донбасі, контрольна лінія майже не зсунулася з місця, а кремлівська кампанія в регіоні фактично завмерла. Український контрнаступ в Харківській області лишається потужним, а російським силам доводиться відступати до кордону.

Армія РФ продовжує штурмувати «Азовсталь» у Маріуполі, а також обстрілювати ракетами Одесу. Втім, наступ на півдні навряд чи почнеться, зважаючи на те, що кампанія на Донбасі зайшла в глухий кут. Таку оцінку подіям в Україні дають експерти програми «Передова оборона» Центру стратегії й безпеки Скоукрофта в Atlantic Coucil полковник Корпусу морської піхоти Джон Барранко, полковник Сухопутних військ США Бенджамін Джонсон і лейтенант-полковник ВПС США Тайсон Ветцел.

Російський наступ

Після того, як 19 квітня Росія розпочала свою кампанію на Донбасі, Кремль досяг дуже незначного прогресу в переслідуванні своєї мети взяти під контроль всю територію Донецької і Луганської областей. Зупинивши наступ на Київ і відвівши свої сили з півночі України, Росія відправила деякі батальйонно-тактичні групи на схід, де вони повинні були підтримати наступ. Однак, попри чисельну перевагу, армія РФ не змогла оточити українські сили, розгорнуті на південь від Ізюму.

«Ми переконані, що постачання як радянського, так і західного озброєння (включно з артилерією дальньої дії) Україні задушило російський наступ», - переконані експерти, додаючи, що засоби ведення вогню на відстані компенсували чисельну перевагу російських сил і техніки.

Тож стійкий контрнаступ ЗСУ поблизу Харкова витісняє російські сили з регіону на північ від міста. Тим часом, російські атаки на «Азовсталь» не змогли досі витіснити українських захисників з заводу, який став серцем українського спротиву. Росія також обстрілює ракетами Одесу, однак, все ще не почала атаку на місто.

«Ми прогнозуємо, що великий російський наступ на півдні малоймовірний найближчим часом. Зважаючи, що битва на сході України триває й посилюється, такий наступ став би повторенням ранньої російської помилки розпорошення своєї уваги і вогневої сили на кілька операційний районів одночасно», - йдеться в аналізі.

Український контрнаступ

Оцінюючи контрнаступ ЗСУ на північному сході від Харкова, експерти прогнозують, що при збереженні поточних темпів українські військові зможуть дійти до російського кордону через кілька тижнів або й менше. Це буде мати низку потенційних наслідків.

По-перше, ЗСУ відтісняють російські сили на відстань, з якої вони не зможуть бомбардувати і обстрілювати Харків за допомогою артилерії. По-друге, Україна таким чином змусить агресора перейти від наступальних операцій на півдні до оборонних позицій поблизу Харкова. Кремль буде змушений захищати свою територію від українського наступу на російський Білгород.

«Короткий український наступ поблизу Білгорода підірве російські лінії забезпечення, критично важливі для ведення боїв на Донбасі», - пояснили експерти.

По-третє, якщо змусити російські сили на північному сході від Харкова повернутися назад на територію РФ, ЗСУ зможуть обійти з флангу російські війська в Ізюмі й розбити їх одночасними атаками із заходу і півночі. Експерти також зауважують, що останнім часом на території Росії було багато вибухів і пожеж, одні з яких могли бути результатом українських операцій, а інші - наслідком російської недбалості. Разом з тим, автори звіту переконані, що українська армія веде так звану стратегію «глибоких ударів», яка переслідує як стратегічні, так і психологічні цілі. З одного боку, ці атаки по критичних військових об’єктах Росії (складах зброї і паливних сховищах) загострюють логістичні проблеми, які підривають військові операції й сповільнюють російський імпульс. З іншого - спектр атак змушує Кремль тримати повітряну і сухопутну оборону в регіоні в стані підвищеної тривоги. А отже ці сили не можуть підтримувати російські операції на території України.

Підтримка США і союзників

Оскільки війна в Україні переростає в довготривалий конфлікт, російські і українські можливості генерувати бойову силу стануть більш вирішальними. Українські військово-промислові можливості, на думку авторів, демонструють позитивні тенденції в той час, як російські - навпаки, скорочуються. Власне, Росія залишилася у своїй війні сама. Вона покладається на власні виробничі й ремонтні потужності. В цей час Україна користується широкою підтримкою країн НАТО, які постачають їй нове обладнання, а також ремонтують і переобладнують стару зброю. Україна також успішно захоплює і використовує те озброєння, яке кидають російські війська.

Автори зауважують, що постачання важкого озброєння ЗСУ зі США й інших країн-союзників довело свою ефективність. А українська армія змогла швидко й ефективно інтегрувати й використати отримані системи.

«Ми оцінюємо, що нездатність Кремля зупинити чи й навіть сповільнити західні поставки військового обладнання відбивається на його успіхаха на Донбасі й по всій Україні. Поки Україна може отримувати наступальну зброю, доти вона зможе протидіяти російським силам і вогневій перевазі, запобігати російському наступу і завдавати Росії значних втрат серед особового складу і техніки», - вважають експерти.

Вони роблять висновок, що США і їхні союзники перемагають у гонці з забезпечення армії України, оскільки важка зброя і точні системи ведення вогню продовжують надходити на передову. Українські сили використовують ці системи дуже ефективно по всій країні, а особливо на Донбасі, де російський наступ згасає.

«Український контрнаступ поблизу Харкова був більш ефективним, ніж будь-який російський наступ за більш ніж місяць», - йдеться в аналізі.

Експерти нагадують, що Росія продовжує спроби атакувати «Азовсталь» і обстрілює Одесу. Однак, вони сумніваються, що Кремль спробує розв’язати новий наступ на півдні раніше, ніж покращить свої позиції на Донбасі.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі