Американські бранці "молилися за смерть" під час визволення з полону російських окупантів

Поділитися
Американські бранці © ‏@ChristopherJM
Звільнення з полону виявилося найжорстокішим катуванням.

Громадянин США Алекс Друке, нещодавно звільнений з тримісячного російського полону, у себе вдома в Тускалузі, штат Алабама, все ще приходить до тями після перенесеного. Про пережите він розповів журналісту Associated Press Джею Рівзу 30 вересня.

Друці та його земляк з Алабами Енді Хуінь були захоплені в полон під час поїздки в Україну, щоб допомогти у боротьбі проти російських окупантів.

Навіть після трьох місяців полону, що включав погрози страти, фізичні тортури, поодиноке ув'язнення та позбавлення їжі, болісна дорога на свободу ледь не зламала Алекса Друке, ветерана збройних сил США, звільненого минулого тижня разом із дев'ятьма іншими ув'язненими, які вирушили допомагати Україні у боротьбі з російськими загарбниками.

Йому зв'язали руки, на голову одягли пластиковий пакет, прикрутили до сидіння пакувальною стрічкою так туго, що на лобі з'явилися рубці.

Друке сказав, що він та його товариш Енді Хуінь, досягли межі людських сил, коли їх у такому стані везли зі східної України до аеропорту в Росії.

"Ця поїздка була настільки болісною, що кожен з нас молився за смерть, просто щоб покінчити з цим", - розповідає Друке.

"Розумне й емоційне катування останніх 24 годин у полоні — це було найгірше", — сказав він.

40-річний Друці одужує. Пухлина на голові спадає. Але жахливі спогади залишаються, і він не знає, що робитиме далі, окрім як намагатися привернути увагу до своїх товаришів, які, як і раніше, перебувають у руках росіян.

"Війна не закінчилася", - нагадує він.

Друке та Хуінь, 27-річний ветеран збройних сил з Алабами, були серед сотень американців, які вирушили до України, щоб допомогти у боротьбі проти Росії.

9 червня їх було захоплено під час, як описав Друке, розвідувальної місії.

"Усім іншим вдалося благополучно повернутися на базу", - сказав він.

Російські солдати відвезли їх до свого табору, а потім до Росії для "інтенсивного допиту". Відмовившись вдаватися до подробиць, Друке сказав, що поводження було жорстоким.

"Всі наші права людини були порушені, - сказав він. - Нас катували".

За його словами, їх відвезли назад в Україну на "чорну ділянку" в Донецьку, де майже місяць піддавали додатковим допитам.

Зрештою перевезли до ізолятора в колишній українській в'язниці. Там Друке та Хуінь були змушені записувати пропагандистські заяви на російську відеокамеру у присутності військових.

"Одного разу нас посадили в шафу, пов'язану і з зав'язаними очима - вони чекали на появу якогось репортера. У нас з Енді з'явилося кілька секунд, щоб пошепотітися", - розповідає він. — Це був перший за кілька тижнів, коли ми могли поговорити».

Зрештою, після кількох тижнів ув'язнення та постійного психологічного тиску стало очевидним, що щось відбувається — або звільнення, або переведення в іншу в'язницю, або страту, — розповідає Друке. - Наш звичайний розпорядок дня був порушений, вони змусили нас винести з камери наші особисті речі.

Але навіть тоді психічні тортури продовжувалися, сказав він. Один із охоронців кілька разів сказав: "Я майже впевнений, що вас, хлопці, стратять", - сказав він.

Натомість вони опинилися в групі з 10 осіб, які були звільнені 21 вересня в результаті угоди, укладеної за посередництва Саудівської Аравії. Інші звільнені разом із ними були з Хорватії, Марокко, Швеції та Великобританії.

Ніхто не розслаблявся, доки літак не піднявся у повітря і чиновник із Саудівської Аравії не пояснив, що відбувається, сказав він.

Приземлившись у Нью-Йорку після перельоту з Саудівської Аравії, Друке сказав, що його та Хуінь зустрів співробітник Міністерства національної безпеки з відділу, який займається розслідуванням військових злочинів.

Помічники зі зв'язків із пресою з Міністерства національної безпеки не відразу відповіли на запит електронною поштою, але слідчі ООН з прав людини заявили, що українські військовополонені, схоже, стикаються із "систематичним" жорстоким поводженням з боку російських загарбників, яке включає тортури.

Нагадаємо, так званий суд у самопроголошеній "Донецькій народній республіці" засудив до страти громадян Великобританії Шона Піннера та Ейдена Асліна, а також марокканця Саадуна Брагіма, які воювали на боці України, та захоплених окупантами в полон. Згодом їх разом із 215 українськими полоненими обміняли за допомогою Саудівської Аравії на кума Путіна Віктора Медведчука та ще 55 полонених російських військових.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі