Дніпро на межі екологічної катастрофи – аудитори

Поділитися
Дніпро на межі екологічної катастрофи – аудитори © depositphotos/Viacheslav_Petrusha
У поверхневих водах виявлено сільськогосподарські отрутохімікати, цинк, мідь та ртуть.

У поверхневих водах Дніпра виявлено 161 забруднювач, зокрема, гербіцид атразин, метали кадмій і нікель, повідомляє пресслужба Рахункової палати.

Дослідники виявили значні перевищення вмісту синтетичних речовин: сільськогосподарських отрутохімікатів, фармацевтичних препаратів та речовин, які використовується у парфумерії, – синтетичного мускусу, важких металів: цинку та міді, а також ртуті. Забруднення такою кількістю небезпечних речовин загрожує здоров’ю населення України та може спричинити екологічну катастрофу. Аудит проводився на період до 2021 року.

Крім того, «цвітіння Дніпра»  є однією з основних причин масового мору риби.

Погіршуються показники якості води в річці. Обміління річки також погіршує ситуацію. Воно відбувається внаслідок відсутності днопоглиблювальних робіт. Зазначається, що  екологічний стан басейну Дніпра фактично катастрофічний.

На екологічне оздоровлення басейну  Дніпра та поліпшення якості питної води протягом чотирьох років спрямували лише 4,2 млн гривень. За ці кошти вдалося тільки провести  моніторинг стану навколишнього середовища та забезпечити розвиток інформаційних систем екологічного менеджменту. При цьому використання басейну річки за 2017–2020 роки принесло понад 100 млрд гривень до держбюджету.

Якщо екологічна ситуація в басейні річки не поліпшиться, виникне потреба її повного очищення, а це – призведе до значних навантажень на державний бюджет. Витрати можуть бути у понад дві тисячі разів більшими за визначені у бюджеті.

Як повідомляло ZN.UA, є дві головні причини забруднення Дніпра  – скидання забруднених комунальних стічних вод і забруднюючих речовин із промисловими стоками, яке  призводить до збільшення загальної кількості азоту, фосфору, важких металів, біогенних елементів, та масовий розвиток мікроскопічних планктонних водоростей ("цвітіння води"). Найінтенсивніше "цвітіння" води в дніпровському каскаді спостерігалося у 1960–1970-х роках після зарегулювання Дніпра Каховським  і Кременчуцьким водосховищами. З кінця 1970-х і до початку 2000-х років стабілізувалося зменшення біомаси фітопланктону.

Попри те, що сільське господарство посідає останнє місце в списку (0,5%) серед основних забруднювачів води згідно з підрахунками даних державної статистики, його реальний вплив на водне середовище дещо інший. Частина агрохімікатів змивається з полів у водойми з поверхневим чи підземним стоком води. 

Як агросектор і нітрати забруднюють українську воду та, що з цим робити, дізнайтеся в статті Анни Даниляк «Дніпро, могутній і брудний» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі