Що відомо про ракету, по якій Росія вдарила по Дніпру і чи можна її збити - ВВС

Поділитися
Що відомо про ракету, по якій Росія вдарила по Дніпру і чи можна її збити - ВВС
Це вже зовсім застарілі ракети, які зазвичай розстрілювали на навчаннях дальньої авіації для тренувань.

Ідентифіковано російську ракету, яка 14 січня вдарила по багатоповерховому будинку в Дніпрі, що спричинило безліч жертв і горя.

Це крилата ракета X-22, пущена з бомбардувальника Ту-22м3 над Курською областю неподалік кордону з Україною. Влітку саме така ракета вдарила по торговому центру у Кременчуці та вбила десятки людей, повідомляє ВВС.

Командувач повітряними силами генерал-лейтенант Микола Олещук у спеціальній заяві повідомив, що у ЗСУ немає вогневих засобів, здатних збивати цей тип ракет.

Він наполягає, що тільки зенітні ракетні комплекси, які в перспективі можуть бути надані Україні західними партнерами (йдеться про такі системи, як Patriot PAC-3 або SAMP/T ), здатні перехоплювати ці повітряні цілі.

З його слів, маса бойової частини Х-22 становить близько 950 кг, а максимальна дальність удару до 600 км. Олещук також зазначив, що при застосуванні з більших відстаней відхилення від цілої ракети може становити сотні метрів.

За словами кореспондента ВВС із озброєнь Павла Аксьонова, “Х-22 – це ціла родина ракет, створена в СРСР ще у 1960-х роках. Вони створювалися під бомбардувальник Ту-22 і пізніше модернізувалися разом із ним".

За його словами, допрацьована в 1970-х роках ракета для свого часу мала вражаючу швидкість в 4 000 кілометрів на годину і дальність польоту в 500 кілометрів. Вона має досить велику потужність бойової частини.

Спочатку цей дует ракети та літака створювався для ударів по морських цілях, і вважався дуже ефективним, його побоювалися на заході. У фільмі "Ціна страху" є знаменита сцена удару цих бомбардувальників ракетами Х-22 по американському авіаносці.

У 1970-і та 80-ті роки це була дійсно ефективна ракета з великою дальністю, високою швидкістю та потужною боєголовкою. Однак той факт, що вона була спочатку морською, досі дає привід вважати, що вона є неефективною для наземних цілей.

Протикорабельну ракету важко використовувати для наземних цілей - вона націлюється за допомогою радара, і ціль повинна бути добре видно для нього - наприклад, бути великим шматком металу в морі. На поверхні землі мету видно погано.

Але крім протикорабельних ракет Х-22 створювалися інші варіанти, які могли наводитись на сигнал радара або взагалі завдавати ударів по координатах.

У цих ракетах була інерційна система навігації, тобто автопілот.

Зокрема, одна з модифікацій – Х-22НА – якраз дозволяє обстрілювати цілі на землі за заданими координатами – просто цілиться "у крапку на карті". Вона могла летіти з урахуванням рельєфу місцевості, але загалом це був автопілот, політ від точки до точки.

У раннього варіанта Х-22ПСІ була невисока точність. Кругове відхилення становило кілька сотень метрів, що взагалі не дуже добре для невеликих цілей. Але це було несуттєво, бо вона оснащувалась термоядерною боєголовкою.

Згодом були розроблені покращені варіанти зі звичайною конвенційною бойовою частиною. Загалом, для Х-22НА що далі пуск, то складніше витримати точність.

Незважаючи на модифікації, Х-22НА все ж таки досить стара ракета і вона загалом уразлива для засобів ППО, тому чим менше часу знаходиться в повітрі, тим складніше її збити — просто часу не вистачає. Для порівняння – "Калібри" з Чорного моря летять набагато далі та довше до цілей.

Ці ракети мають інші проблеми – їх важко обслуговувати через надзвичайно токсичне паливо. Загалом це вже зовсім застарілі боєприпаси, і їх зазвичай розстрілювали на навчаннях далекої авіації для тренувань.

Для ударів Україною вони використовуються вже давно. Ще 11 червня міністерство оборони Великобританії у своєму щоденному зведенні повідомляло, що з квітня російські військові літаки використали для ударів по наземних цілях десятки ракет Х-22.

Українські військові кілька разів повідомляли, що збивали Х-22 біля Миколаєва та Одеси, випущені із Чорного моря. Але зараз у повітряних силах стверджують, що ці заяви були хибними.

У будь-якому разі ракети Х-22 були створені для подолання систем ППО 1970-х років і вразливі для систем радіоелектронної боротьби та сучасних протиракетних комплексів.

Чому ці ракети досі застосовують? Тому що вони є. Важко сказати, чи є це ознакою того, що в Росії закінчуються більш сучасні ракети, але в будь-якому випадку в цьому конфлікті ми бачимо і стару радянську бронетехніку, і бомби, що вільно падають.

"Якщо така зброя на складах, її можна взяти і застосувати, то її візьмуть і застосують", - резюмував експерт.

Якщо коротко узагальнити висновки експерта: по Дніпру вистрілили старою ракетою виключно, щоби було більше жертв. Адже це і є тероризм.

14 січня Росія завдала чергового повітряного удару по Україні. Одна з ракет потрапила до житлової дев'ятиповерхівки у Дніпрі, повністю зруйнувавши під'їзд. Як наслідок, 21 особа загинула, ще 73 отримали поранення. У місті оголошено триденну жалобу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі