Дослідники встановили, як рибки перетворюють молочну кислоту у своєму організмі на алкоголь. У деяких рибок рівень алкоголю перевищує ліміти, дозволені у багатьох країнах для керування автомобілем.
У більшості живих існує єдиний набір білків, які передають вуглеводи мітохондріям- "енергетичним станціям" клітини. При відсутності кисню, споживання вуглеводів утворює молочну кислоту, від якої золоті рибки не можуть позбутися і яка могла б убити за лічені хвилини.
Але в ході еволюції у них виник другий набір білків, який вступає в дію при нестачі кисню і перетворює молочну кислоту на алкоголь, який потім можна вивести через зябра.
"Другий шлях активується тільки тоді, коли не вистачає кисню", - розповів доктор Майкл Беренбринк з Ліверпульського університету. "Лід перекриває доступ повітря, тому риби використовують весь кисень, а потім переключаються на алкоголь", - додав він.
Чим більше часу вони проводять під кригою, тим вище рівень алкоголю у них в організмі.
Раніше вчені заявили про те, що великим тваринам загрожує вимирання до 2100 року. Вчені внесли в тривожний список чорного носорога, бенгальського тигра і інших представників фауни, яких вже сьогодні практично неможливо зустріти в природі.