Знак на лобі римських купідонів виявився клеймом злочинців і рабів

Поділитися
Знак на лобі римських купідонів виявився клеймом злочинців і рабів Знак на лобі купідонів виявився клеймом © American Journal of Archaeology
Ймовірно, купідонів «карали» за страждання закоханих.

Канадський вчений Мартін Бекманн вивчив зображення купідонів на римській віллі дель Казале на Сицилії і прийшов до висновку, що знак на їхньому лобі символізує покарання. За його словами, цей знак - не авторські мітки художників, а клеймо злочинців і рабів, повідомляє N+1.

Купідон - це персонаж класичної міфології, ім'я якого означає «пристрасне бажання». Він також відомий як Амур - син Венери і Марса. Звичайного його зображують як дитину чи підлітка, іноді з сагайдаком і стрілами.

На мозаїках вілли дель Казале у багатьох купідонів на лобі зустрічається символ, що нагадує букву V. Найчастіше цей знак був викладений чорними кубиками-тесерами, іноді - коричневими. Дослідники вважали, що ці знаки ставили майстри з Північної Африки, відзначаючи так свої роботи.

Але Бекманн прийшов до висновку, що цей знак - не відмітка майстрів, а клеймо. Подібні знаки наносили в Стародавньому Римі засудженим за тяжкі злочини і рабам.

Дослідник ідентифікував на мозаїках вілли дель Казале всі фігури, які можуть вважатися купідонами. Зображення зустрічаються на 14 мозаїках, купідони представлені у вигляді дітей з крилами або без. Серед них - п'ять морських сцен, включаючи три з риболовлею, п'ять сцен з іграми і чотири сцени зі збором винограду. В одних і тих же сценах на мозаїках присутні купідони з відміткою на лобі і без неї. Жоден з інших персонажів таких композицій відзначений знаком не був.

На думку Бекманна, це означає, що знак V був пов'язаний тільки з купідонами. Клеймо ж існувало в давньоримському суспільстві тільки в одному контексті - як знак рабів або злочинців, засуджених до принизливого покарання.

Вчений розглядає таке клеймо відповідно до традиції римської іконографії, відомої як «таврування Купідона». Алегоричні покарання були помстою купідонам за страждання закоханих. Відомі сцени покарання купідона Мінервою або Діаною; на північно-африканських мозаїках присутні сюжети з побиттям купідонів. Там же зустрічаються купідони з клеймом на лобі. У більш пізній час сюжет набув поширення в європейському образотворчому мистецтві.

Ще одне трактування таких символів, яке розглядає Бекманн, пов'язане з поняттям Servitium Amoris (рабство кохання). У римському суспільстві рабство було поширеною алегорією для опису страждань закоханих. У римській поетичній традиції закохана людина втрачала волю, а її муки прирівнювалися до фізичних покарань рабів. Символ у вигляді букви V, ймовірно, є скороченням від Veneris, тобто, «той, що належить Венері».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше археологи, які працюють в центральній Англії, виявили скелет, закутий у кайдани. Вчені називають знахідку фізичним свідченням існування рабства в Британії римських часів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі