Астрономи з Бразилії виявили білий карлик, що обертається найшвидше з відомих на даний момент. Як повідомляє N+1, він обертається навколо своєї осі всього за 29,6 секунди і є частиною катаклізмічної подвійної системи.
Катаклізмічні змінні представляють собою тісні подвійні системи, що складаються з білого карлика і звичайної зірки або гіганта, які демонструють нерівномірні сильні зміни своєї яскравості. У таких системах білий карлик активно відбирає речовину зірки-компаньйона, утворюючи навколо себе аккреційний диск. Катаклізмічні змінні діляться на кілька класів, один з них - поляри, в яких білий карлик, володіючи досить потужним магнітним полем, здатний зруйнувати аккреційний диск навколо себе. Однак існують так звані проміжні поляри, в яких може існувати зовнішня частина аккреційного диска, тим не менше, у міру наближення до білого карлика, речовина буде слідувати вже по силових лініях його дипольного магнітного поля, потрапляючи в області полюсів карлика і створюючи потік рентгенівського випромінювання.
У ході дослідження вчені спостерігали за системою CTCV J2056-3014 за допомогою рентгенівського космічного телескопа XMM-Newton. Система знаходиться на відстані близько 853 світлових років від Сонця і вважалася кандидатом в проміжні поляри з періодом обертання компонентів навколо один одного в 1,76 години.
Унікальною властивістю системи стала швидкість обертання білого карлика, який обертається навколо своєї осі за 29,6 секунди, що є рекордом на сьогоднішній день. Дослідники вважають, що систем, схожих на цю, має бути ще багато.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Сент-Ендрюського університету зареєстрували рідкісне затемнення коричневого карлика зі скупчення Плеяд. Ймовірно, ця подія свідчить про те, що у Roque 12 є компаньйон, теж коричневий карлик.