Астрономи помітили дивне затемнення коричневого карлика

Поділитися
Астрономи помітили дивне затемнення коричневого карлика У коричневого карлика Roque 12 може бути компаньйон © NASA
Певно, у коричневого карлика є компаньйон.

Вчені з Сент-Ендрюського університету зареєстрували рідкісне затемнення коричневого карлика зі скупчення Плеяд. Ймовірно, ця подія свідчить про те, що у Roque 12 є компаньйон, теж коричневий карлик, повідомляє N+1.

Плеяди – одне з найближчих до Землі зоряних скупчень, яке можна помітити навіть неозброєним оком. Сучасні телескопи розрізняють в ньому до 800 світил. Астрономам вдалося знайти в скупченні десятки коричневих карликів – об'єктів, які займають проміжне положення між зіркою і планетою-гігантом.

Одним з таких об'єктів виявився Roque 12 – коричневий карлик, який був відкритий в 1998 році. Його маса в 63 рази перевищує масу Юпітера. У минулому вченим не вдавалося знайти у нього гравітаційно зв'язаних компаньйонів, але нові дані свідчать про те, що коричневий карлик може бути частиною подвійної системи.

У ході дослідження вчені проаналізували дані, які були зібрані в 2002 році за допомогою телескопів обсерваторії Калар Альто. З'ясувалося, що інструменти зареєстрували затемнення Roque 12, яке тривало 1,3 години. Під час події видима зоряна величина небесного тіла збільшилася на 0,6 (чим більше зоряна величина, тим тьмяніший об'єкт) - це означає, що об'єкт, який пройшов перед коричневим карликом, закрив майже половину небесного тіла. При цьому вчені не зафіксували зміни кольору Roque 12.

Певно, це затемнення свідчить про наявність у коричневого карлика компаньйона, який обертається навколо нього по витягнутій орбіті. Розрахунки дослідників показують, що його маса становить від 10 до 42 мас Юпітера. Тобто, це може бути планета-гігант, але більш імовірно, що це ще один коричневий карлик. При цьому аналіз спостережень, які проводилися телескопом "Кеплер" в 2015 році протягом 70 днів, не виявив повторного затемнення. Це може пояснюватися або великим періодом обертання компаньйона, або тим, що астрономи насправді зареєстрували не коричневий карлик, а хмару газу і пилу, що пройшла перед субзіркою (однак дослідники не виявили характерних ознак).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: Ціни на нафту зростають в очікуванні зустрічі ОПЕК і Росії

Раніше астрономи Європейської південної обсерваторії заявили про виявлення на поверхні гарячих зірок скупчення гігантських магнітних плям. Крім того, вони також помітили гігантські спалахи, під час яких виділяється у кілька мільйонів разів більше енергії, ніж при таких подіях на Сонці.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі