У ході дослідження вчені спостерігали за двома тисячами підлітків, які живуть у містах, селищах і селах. 623 з них повідомили про те, що у них був щонайменше один психотичний епізод у віці 12-18 років. Наприклад, їм здавалося, що за ними слідкують, чи вони чули голоси, яких не чув ніхто інший.
Потім дослідники порівняли дані опитування з докладними вимірами рівня забруднення повітря. Виявилося, що в районах з найбільшим рівнем забруднюючих газів на 20 підлітків, у яких не було психічних розладів, доводилося 12, у яких подібні епізоди були. А от у районах з меншим рівнем забруднення на кожних 20 підлітків без психічних розладів доводилося сім, які від них страждали.
Вчені підкреслюють, що дані не змінилися навіть тоді, коли вони врахували інші фактори, які могли вплинути на розвиток психічних розладів, наприклад, наявність подібних захворювань у сім'ї, соціальна депривація і вживання алкоголю або наркотичних речовин.
Вчені говорять, що хоча дослідження не доводить, що забруднення повітря викликає психотичні епізоди, результати свідчать, що воно може впливати не тільки на серце і легені. Разом з тим, вони підкреслюють, що потрібні додаткові дослідження.
Раніше вчені дізналися, що в Європі від хвороб, пов'язаних з забрудненнями повітря, щорічно вмирає не менше 800 тисяч осіб. У світі цей показник досягає 8,8 мільйонів осіб.