Забруднене повітря заважає комахам знаходити квіти – вчені

Поділитися
Забруднене повітря заважає комахам знаходити квіти – вчені Забруднення повітря заважає комахам запилювати квіти © Википедия
Це може позначитися як на виживанні комах, так і на харчуванні людей.

Вчені заявили про те, що забруднене повітря заважає комахам-запилювачам знаходити квіти. Це, у свою чергу, може позначитися і на людях, які залежать від комах, що запилюють рослини, що дають фрукти, ягоди та горіхи, повідомляє Science news for students.

У комах, таких як метелики та бджоли, немає носа, для виявлення запахів вони використовують вусики. Ці запахи допомагають їм знаходити їжу і не тільки. Але коли забруднення повітря пригнічує запахи, комахи з меншою ймовірністю виявляють квітку і запилюють її.

Люди залежать від комах, що запилюють рослини, які дають нам фрукти, ягоди та горіхи, які ми споживаємо в їжу. Попередні дослідження показали, що забруднення повітря в містах може маскувати запахи, які комахи використовують для пошуку квітів. Наприклад, озон – компонент смогу – може руйнувати аромати, що виділяються квітами. Комп'ютерні моделі передбачили, що це викликає проблеми у комах, які шукають квіти для їжі. Але вчені не були впевнені, що це станеться у реальному житті.

У ході нового дослідження вчені створили систему, що складається з 26 кілець діаметром вісім метрів, які закачували забруднюючі гази. У два надходив озон, ще в два - пари дизеля, а пара, що залишилася, отримала суміш озону і дизеля. Ще одна пара кілець залишилася чистою. Кожне з цих кілець було відкритим, тому в нього могли вільно залітати комахи. Експеримент тривав два роки, наприкінці кожного польового сезону дослідники підраховували, як часто комахи відвідували квіти у кожному кільці.

"Результати виявилися набагато серйознішими, ніж ми думали. Додавання дизельного вихлопу та забруднення озоном привело до того, що на 90% менше комах змогли знайти квіти, які їм потрібні для їжі", - заявив провідний автор дослідження Джеймс Райаллс.

Ці дані отримані внаслідок порівняння з кільцями з чистим повітрям. У деяких випадках лише 30% комах-запилювачів влітали всередину кільця з забруднювачами.

Результати здивували вчених, оскільки рівні забруднення у кільцях були зіставні з тими, які викликає звичайний дорожній рух. Більше того, вони були нижчими за гранично допустимі рівні забруднення, встановлені в Англії.

Вчені також підрахували кількість насіннєвих коробочок, що з'явилися на квітах. У середньому було запилено близько семи з кожних 10 квіток. Тобто у забруднених кільцях з'являлося набагато менше насіння. Якби це були фруктові чи овочеві рослини, люди отримали менше продуктів харчування.

Райаллс зазначає, що сім із 10 культур, які споживають люди, залежать від запилення комахами. Багато їх популяцій скорочуються через зміни клімату, землекористування та вплив пестицидів. Результати нового дослідження свідчать, що забруднення повітря може бути додатковим джерелом стресу для комах.

Зазначається, що комахи використовують запахи не тільки для того, щоб знайти квіти, але й для пошуку партнера. Якщо забруднення повітря придушуватиме і ці запахи, комахи можуть зіткнутися з ще більшою загрозою для свого існування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Університету Каліфорнії в Ріверсайді заявили, що маловідомий вид тропічних бджіл пристосувався до поїдання м'яса. Комахи розвинули додатковий зуб для відкушування плоті, а їхній кишечник тепер більше нагадує кишечник стервятників, ніж інших бджіл.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі