YouTube автоматично видаляє коментарі, які містять певні фрази китайською мовою та пов'язані з критикою правлячої Комуністичної партії країни. Коментарі, залишені під відео або в прямому ефірі, що містять слова "共匪" ("комуністичний бандит") або "五毛" ("50-копійчана партія"), автоматично видаляються приблизно через 15 секунд, хоча їх переклади на англійську мову та латинські еквіваленти піньінь (запис звуків китайської мови – ред.) не видаляють, пише видання The Verge.
Термін "共匪" є образою, що належать до китайського націоналістичного уряду, в той час як "五毛" (або "wu mao") є зневажливим сленговим терміном для інтернет-користувачів, яким платять за те, щоб відвести онлайн-дискусії від критики КПК. Назва походить від тверджень, що таким коментаторам платять 50 китайських копійок за посаду.
Видання зазначає, що незрозуміло, чому ці фрази видаляються, але здається, що їх додали в фільтри коментарів, призначені для автоматичного видалення спаму або образливого тексту. Це підтверджується тим фактом, що коментарі видаляються швидко (людська модерація займає більше часу) і що вони видаляються, навіть якщо заборонені фрази використовуються позитивно (наприклад, "五毛 роблять фантастичну роботу").
Ще більш дивним є те, що YouTube сьогодні заблокований в Китаї, що дає його материнської компанії Google ще менше підстав піддавати цензурі коментарі, які критикують Компартію Китаю, або застосовувати системи модерації згідно з китайськими законами про цензуру.
Автоматичне видалення зауважив американський технолог і засновник Oculus Палмер Лаки в Twitter. Такі ж проблеми фіксували в середині травня, коли їх помітила правозахисниця Дженніфер Цзен. The Verge також знайшов скарги на офіційних сторінках підтримки YouTube, зазначивши, що такі коментарі видаляються з жовтня 2019 року.
YouTube has deleted every comment I ever made about the Wumao (五毛), an internet propaganda division of the Chinese Communist Party. Who at Google decided to censor American comments on American videos hosted in America by an American platform that is already banned in China?
- Palmer Luckey (@PalmerLuckey) May 26, 2020
#YouTube "automatically" deletes a comment in Chinese, "Gongfei", which means "communist bandit", in 15 seconds.
- Jennifer Zeng 曾錚 (@jenniferatntd) May 13, 2020
This person tested 3 times, same result. #油管 15秒內自動刪除「共匪」留言,網友連試三次皆如此。
他們找了個比李飛飛更厲害的AI專家? pic.twitter.com/MLCeko0SIY
Google часто піддавався критиці за виконання побажань Компартії Китаю шляхом цензури контенту. Зокрема, він створив прототип пошукової системи, відомої як Project Dragonfly, яка відповідала китайської державної цензури. Нереалізований проєкт є частиною тривалої боротьби за вихід на китайський ринок.
Коли у 2018 році видання The Intercept повідомило про Dragonfly, політики і співробітники піддали критиці Google за те, що компанія продає свої принципи. На слуханнях у Судовому комітеті Сенату в червні 2019 року компанія заявила, що "припинила" проєкт "не планує запускати пошуковик в Китаї".