3 готує науковий прорив. Понад 1,2 мільярда євро будуть витрачені у найближчі десять років на створення комп'ютерної моделі, яка повинна об'єднати всі наукові знання про головний мозок людини.
Цей масштаб фінансування ставить новий проект "Мозок людини" (Human Brain Project) в один ряд з такими програмами, як політ на Місяць або знаменитий проект "Геном людини" (Human Genome Project). Схожість назв явно не випадкова. Американські вчені десять років тому представили світу послідовність нуклеотидів, складових ДНК людини, а європейські фахівці сподіваються через 10 років створити максимально повну комп'ютерну модель мозку.
Як і CERN (Європейський центр ядерних досліджень, ще один наддорогий європейський проект), проект "Мозок людини" буде керуватися зі Швейцарії. Тут, у Лозанні, планується створити величезний науковий центр під назвою Neuropolis. Втім, це тільки верхівка айсберга. Над моделюванням головного мозку людини будуть працювати близько 80 груп вчених по всій Європі, а також в Ізраїлі і США.
Оскільки головна мета - комп'ютерне моделювання роботи мозку, проекту судилося об'єднати багаж знань, накопичених у нейробіології, з останніми досягненнями комп'ютерної техніки. Вчені розраховують створити 3D-модель з перемінним масштабом, яка відображала б як окремі нервові клітини, так і цілі регіони мозку. Це вимагатиме звести воєдино величезний масив знань про будову мозку. Потрібно відтворити шляхи нервових сигналів від нейрона до нейрона і від однієї ділянки мозку на іншу. Для цього вчені мають намір використовувати знання про механізм передачі тих чи інших сигналів, а ось їхні функції вони сподіваються зрозуміти вже у процесі створення моделі.
"Я уявляю собі справу так, що через десять років нам, можливо, вдасться зрозуміти, чому певні ділянки мозку влаштовані саме так, а не інакше, - формулює мету проекту нейробіолог Катрін Амунтс (Katrin Amunts), співробітниця німецького Науково-дослідного центру і професор Дюссельдорфського університету. - Чому область, яка керує моторикою, має таку структуру, а не іншу? І чим вона відрізняється від області, що відповідає за зір? Які за цим стоять механізми? Який біологічний код викликає когнітивну емоційну реакцію?"
Моделювання мозку - не мета, а засіб, який дозволить краще зрозуміти, як він функціонує, підкреслює професор Амунтс. Здобуті знання напевно виявляться затребуваними і в медицині - наприклад, у терапії паркінсонізму, хвороби Альцгеймера, епілепсії тощо.
Науково-дослідний центр в Юліху - найбільший з усіх, причетних до цього проекту. Тут будуть працювати вісім робочих груп - більше, ніж у Лондоні, Парижі, Берліні або Лозанні. Тут же моделі мозку судилося оселитися фізично. У величезному машинному залі, 28 шафах, кожна розміром з телефонну будку, розташований Юквін (Juqueen) - найпотужніший на сьогодні суперкомп'ютер Європи. Він вступив в дію в лютому нинішнього року, його обчислювальна потужність приблизно відповідає сумарній обчислювальній потужності ста тисяч звичайних домашніх комп'ютерів. Поки Юквін зайнятий розрахунками в області фізики плазми, молекулярної біології і кліматології, але через десять років саме в ньому, вірніше, його ще більш потужних нащадках, має оселитися модель мозку, здатна обробляти інформацію, реагувати на зовнішні фактори, а можливо, думати і навіть відчувати. !zn
Читайте також:
Вчені клонували стовбурові клітини
Обама запитав у Конгресу 100 млн дол. на створення карти головного мозку
Вчені знайшли спільні риси в розвитку Всесвіту, Інтернету і головного мозку