Японські конструктори з Інституту промислових досліджень Токійського університету розробили поїзд Eco Ride, що діє за принципом американських гірок.
«Це, можливо, найбільш енергоефективна система транспорту», - вважає керівник проекту Йосіхіро Суду.
Відсутність будь-якого мотора і трансмісії різко здешевлює цей вид транспорту, а також знижує його вагу, дозволяючи зробити основним вагою самих пасажирів, що недосяжно на звичайної залізниці.
При навантаженні в 50% від максимальної потужності витрати на один пасажиро-кілометр обіцяють 226,8 кДж, що втричі нижче, ніж у автобуса на сталому режимі, і вдвічі - ніж у звичайного поїзда.
Крім того, не потрібний викуп землі і скорочення дорожньої мережі: трасу можна прокласти над шосе і, частково, пішохідними тротуарами.
При таких параметрах Eco Ride має пропускну спроможність в дві - дві з половиною тисячі осіб на годину і середню швидкість в 20-30 км/год при мінімальному радіусі повороту в 15 м і граничному вугіллі підйому в 13%. При цьому інженери підкреслюють, що швидкість середня - з урахуванням усіх зупинок.
Але мета розробки не швидкість, а економічність. На кожні 10 м висоти відносно своєї точки призначення, де поїзд піднімається вгору автоматичним підйомником, він може проїхати 400 м, використовуючи тільки силу гравітації.
Вже сьогодні кілька японських муніципалітетів зацікавилися системою. Поки ж у місті Тіба, центрі однойменної префектури, лінію (поки одноколійних) тестують на випробувальному треку.
Планується, що вартість такої лінії (природно, двосторонній) разом з підйомником стандартного типу (ланцюг - трос) складе 20 млн за кілометр. !zn
Читайте також:
Тайванські вчені створили самовідновлюватися флеш-пам'ять
Китай заявив про перевагу клону радянського винищувача J-15 над прототипом - Су-33
Японські інженери розробили технологію передачі даних ультразвуком
Американці випробували бойового літаючого робота-невидимку (ВІДЕО)