Вчені зі Стенфордського університету з'ясували, що за останні 20 років кількість фітопланктону у водах Північного Льодовитого океану збільшилася на 57%. Що, за їхніми словами, може істотно змінити «режим» регіону.
Вчені вважають, що стрімке зростання кількості фітопланктону впливає на те, яким чином регіон переробляє вуглець. За їхніми словами, спочатку зростання кількості фітопланктону було викликане таненням льоду.
У ході дослідження вчені хотіли з'ясувати, наскільки швидко водорості і рослини можуть перетворювати вуглекислий газ і сонячне світло на цукри, які можуть поглинати інші істоти. За їхніми словами, розуміння цього дуже важливо, оскільки це основний спосіб, яким вуглекислий газ виводиться з атмосфери.
Виявилося, що з 1998 по 2018 рік кількість фітопланктону збільшилася на 57%. Дивним також було те, що ця кількість, яка спочатку була пов'язана з таненням льодів, продовжила збільшуватися навіть після того, як танення сповільнилося в 2009 році.
Відзначається, що спочатку кількість фітопланктону росла, оскільки відкривалося все більше води, вкритої кригою. Але після уповільнення танення, зростання його кількості перетворює води Північного Льодовитого океану на «суп з водоростей».
Вчені вважають, що новий потік поживних речовин, який фітопланктон отримує для свого активного зростання, може надходити з глибин Арктики. А туди він потрапляє за допомогою потужних підводних течій з інших природних джерел.
На даний момент важко сказати, хороший це процес або поганий. З одного боку, зростання кількості фітопланктону збільшує харчові ланцюги і призводить до більшого поглинання углексілого газу. З іншого - багато тварин звикли жити в арктичному середовищі, тому скорочення кількості вкритої кригою води знижує масштаби звичних для них місця існування.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
У кінці червня температура за Північним полярним колом досягла рекорду за всю історію спостережень. Стовпчики термометрів у арктичному місті Верхоянськ в Сибіру піднялися до 38 градусів Цельсія.