Два мільярди років тому найпростіші мікроорганізми брали участь у формуванні гір: їхні залишки змащували рухи кам'яних плит та дозволяли плитам накопичуватися, утворюючи гори. Такого висновку дійшли вчені з Абердінського та університету Глазго, передає The Guardian.
«Якби не живі організми, поверхня нашої планети була б більш плоскою та нудною. Гори утворені кам'яними плитами, що навалюються одна на одну. Але палі такого масштабу були б неможливі через тертя між камінням. Щось мало допомогти цим каменям ковзати один по одному», - кажуть вчені.
Змащенням послужив планктон, який широко поширився землею близько двох мільярдів років тому. Це сталося після великої кліматичної зміни, що торкнулася Землі і справила тривалий вплив на її поверхню.
Планктон – це мікроскопічні рослини, які сьогодні життєво важливі для харчування морських тварин. Однак два мільярди років тому, коли планктон помирав сам по собі, накопичувалися скелі з величезною кількістю вуглецю, який під дією тепла і тиску перетворився на графіт.
Головне у цьому відкритті те, що взаємодія геологічних сил і життя на Землі була двостороннім процесом.
Хоча багато гір, які виникли два мільярди років тому, "зношені", свідчення їхнього коріння все ще можна побачити в хребтах у Китаї, Північній Америці, Гренландії та Скандинавії. У Великобританії докази цього стародавнього мастила тектонічних процесів все ще можна побачити на північному заході Шотландії - у Харрісі, Тірі та Гейрлосі.
Учені відзначають важливість графіту не лише в минулому, а й у майбутньому – його можна використовувати для екологічно чистих паливних елементів та літій-іонних батарей.