Астроном Зденек Секанін заявив про те, що комета C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), яка рухається у напрямку до Землі, ймовірно, розпадеться на частини до того, як наблизиться до нашої планети. Разом з тим цей аналіз ще не пройшов експертну оцінку, повідомляє IFLScience.
У серпні вчені заявили, що комета, ймовірно, сяятиме в нічному небі Землі яскравіше, ніж Юпітер. Очікувалося, що її можна буде побачити на заході 12 жовтня, коли вона наблизиться на відстань 70,6 мільйона кілометрів до нашої планети. Але, схоже, видовища не буде.
За словами Секаніна, комета демонструє ознаки розпаду в міру зближення із Сонцем. Очікується, що на мінімальну відстань до нашої зірки вона підійде 27 вересня, тоді вона пролетить за 58,6 мільйона кілометрів від неї.
Коли комети наближаються до Сонця, вони нагріваються і втрачають газ, а потім і пил, який утворює знамениті хвости. Це виділення газу діє як двигуни, злегка змінюючи траєкторію, обертання та швидкість комети, такий процес називають «негравітаційним прискоренням». Хоча комета прискорюється сильніше, ніж очікувалося, її яскравість зростає не так швидко, як припускали вчені.
«Перша проблема, на яку нещодавно звернув увагу І. Феррін, – це нездатність цієї комети з хмари Оорта світитися на геліоцентричній відстані, що перевищує 2 а.о. (астрономічних одиниць – ред.), близько 160 днів преперигелія, що супроводжується різким падінням виробництва пилу», - заявив Секаніна.
Оскільки комети наближаються до Сонця ближче, ніж на 2 астрономічні одиниці, де одна а.о. відповідає відстані від Землі до Сонця, плазмові хвости спостерігаються рідко, тому немає нічого дивного в тому, що кометний слід виявився пилом. Але хвіст надзвичайно тонкий і дивної форми, що нагадує хвости комет з хмари Оорта. А такі об'єкти не дуже добре почуваються, наближаючись до Сонця.
«Комети цього класу мають тенденцію до розпаду, якщо вони спочатку слабкі та збіднені пилом на той час, коли знаходяться на відстані близько 1 а.о. від сонця. Враховуючи відстань у перигелії 0,39 а.о., я очікую, що об'єкт зникне і перестане існувати як активна комета до перигелія», - додав Секаніна.
Ці новини можуть бути такими, що розчаровують для людей, які хотіли побачити комету неозброєним оком. Але це добрі новини для астрономів, які хочуть краще вивчити об'єкти з хмари Оорта. На думку Секаніни, дані свідчать про те, що комета викидає великі частинки досить далеко від Сонця, викликаючи її прискорення без коми, пов'язаної з цим. На його думку, найбільша з цих «крапель», що випускаються, може бути схожа на міжзоряного гостя Оумуамуа.
Астроном продовжать спостереження за кометою. Існує ймовірність, що вона не розпадеться при зближенні з Сонцем і що її можна буде побачити в нічному небі.
Це не перша комета, яка здійснила зближення із Землею цього року. Так, у квітні до нашої планети наблизилася комета 12P/Понса-Брукса.