Як підкреслюють вчені, сміттєва пляма не виглядає як острів в океані: велика частина пластику виважена у воді, напівпрозора, перетворилася на трильйони дрібних, майже непомітних частинок. Разом з тим, вони дають масу у 87 тисяч тонн, яка вбиває морські мікроорганізми.
У ході дослідження вчені використали 18 траулерів і навіть зйомку з борту військово-транспортного літака C-130 Hercules. Після збору і сортування проб їх вивчали в лабораторії. Ці дані лягли в основу теоретичної моделі, яка і дозволила по-новому поглянути на вражаючі масштаби сміттєвої плями. Це сміття в переважній своїй частині складається з пластику, поліетилену і поліпропілену.
За даними вчених, накопичення мікрочастинок пластику тихоокеанською сміттєвою плямою прискорюється експоненціально починаючи з 1970-х. Тоді вміст такого сміття тут оцінювалася в 400 г/км2, а у 2015 р. його було вже 1230 г/км2. І хоча близько 75% маси його припадає на великі фрагменти розмірами більше 5 см, кількість дрібних частинок оцінюється більш ніж в трильйон.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили хробаків, що харчуються пінопластом. у лабораторії 100 черв'яків щодня поїдали 34-39 міліграмів пінопласту. Приблизно половину пластику їхній організм перетворював на двоокис вуглецю (рівно стільки ж, скільки і при вживанні нормальної їжі). Решту вуглеця черв'яки переводили в біодеградовану масу.