Вченим вперше вдалося виростити ембріон ссавця поза тілом матері. За словами дослідників з Інституту Вайцмана, вони змогли ростити 1000 ембріонів миші протягом шести днів за допомогою штучного апарату, повідомляє Engadget.
У першій частині експерименту вчені витягли ембріони віком п'ять днів з маток мишей. Потім їм вдалося ростити їх протягом шести днів поза тілом матері, поки їм не виповнилося 11 днів. За словами дослідників, ембріони, вирощені в штучних умовах, ідентичні їхнім «природним побратимам».
Вченим знадобилося сім років на створення машини, яка змогла допомогти їм в їхньому дослідженні. Вона складається з інкубатора і вентиляційної системи. Кожен ембріон поміщується у флакон, наповнений рідиною з поживними речовинами. Спеціальний механізм м'яко обертає мишей, щоб вони не прилипли до стінок посудини. Це дозволяє уникнути деформації і подальшої загибелі ембріонів. Вентилятор же збагачує ембріони киснем і зберігає необхідний тиск.
На те, щоб ембріон миші зміг досягти форми, в якій може вижити поза тілом матері, йде 20 днів. На даний момент створена вченими машина може підтримувати життя ембріонів до 11 днів. Ембріони стають занадто великими для того, щоб вижити тільки за рахунок поживних речовин, які вони отримують шляхом дифузії. Їм потрібне кровопостачання - і це наступний технічний момент, який треба буде вирішити команді дослідників. Один з можливих шляхів - система штучного кровообігу, яку можна підключити до плаценти.
Варто відзначити, що вчені не шукають шляхи, за допомогою яких вони зможуть вирощувати тварин в лабораторії. За допомогою свого пристрою вони хочуть вивчати, яким чином генетичні мутації і умови навколишнього середовища впливають на розвиток ембріона всередині матки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Минулого року в США народилася дівчинка з заплідненого ембріона, який провів в заморожуванні 27 років. Це новий рекорд, перший був встановлений сестрою новонародженої дівчинки.