Відзначається, що метод вирощування невеликих структур нейронів людини - "органоїдів" був розроблений вченими з Австралії ще у 2013 році. У новій же роботі дослідникам вдалося наблизити органоїд до справжнього мозку.
За словами вчених, у майбутньому такі органоїди можуть виступати в ролі імплантів для заміни втрачених фрагментів мозку. Наявність мережі судин дозволяє вирощувати більш великі структури і довше зберігати їх "у пробірці", а також полегшує їхню майбутню інтеграцію в живий мозок.
Вчені отримали нейрони у пацієнтів, що проходили операцію на мозку, перетворивши їх на індуковані плюрипотентні стовбурові клітини. Потім їх змусили розвиватися, диференціюючись в клітини - попередники нейронів, а також в клітини ендотелію, який утворює стінки судин кровоносної і лімфатичної систем. Після 34 днів роздільного культивування ті й інші клітини поєднали і помістили в гелеву білкову основу, після чого вирощували ще три-п'ять тижнів.
За цей час органоїд остаточно сформувався, перетворившись на "міні-мозок", що має всі необхідні типи клітин і пронизаний складною мережею судин. За словами вчених, за складністю отримана структура порівнянна з мозком ембріона на другому триместрі розвитку, хоча за розміром - близько 3,5 міліметра.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили в мозку людини два кластера генів, які відповідають за розвиток інтелекту. В ході досліджень вчені встановили, що ці ж гени в зміненому стані можуть призвести до епілепсії та когнітивного дисбалансу.