Астрофізикам з Польщі, США і Великобританії вперше вдалося поспостерігати вибух білого карлика – класичний вибух наднової зірки, повідомляється в статті, опублікованій в журналі Nature.
Спостереження проводилися вченими з 2003 року в рамках проекту OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment). У цей час дослідники постійно фіксували зміни світності зірки V1213 Cen, які завершилися вибухом наднової у 2009 році. Вчені відзначають низьку швидкість масообміну між зірками в подвійній системі V1213 Cen. Скидання оболонки білим карликом почалося через шість діб після останнього падіння його світності.
Астрономи підкреслюють, що їм вперше вдалося спостерігати вибух наднової і підтвердити теорію, яка описує масообмін між компаньйонами в подвійній системі. На думку дослідників, через сотні років вибух, який супроводжується короткочасним збільшенням яскравості, повториться.
Раніше вчені змогли помітити процес формування зірки-надгіганта. Міжнародна група астрономів під керівництвом Катарини Джонсон з Ліндського університету спостерігала величезний газопилової диск, який обертається навколо молодої зірки в сузір'ї Центавра. Діаметр об'єкта в дві тисячі разів перевищує відстань від Землі до Сонця, а маса центральної зірки перевищує сонячну в 25 разів. Знахідка може стати підтвердженням гіпотези про механізм виникнення надмасивних зірок шляхом поступового поглинання речовини аккреційних дисків, що бистро обертаються.