Французьким вченим вдалося добути звуки з давнього музичного інструменту - великої мушлі віком 17-18 тисяч років. Як повідомляє Naked science, мушля належить виду Charonia lampas (морський равлик) і була виявлена в печері Марсулас.
Печеру відкрили в 1897 році, а мушлю в ній знайшли в 1931. Тоді мушлю описали як об'єкт, який не має слідів втручання людини і позначивши як «чашу любові». Але тепер вчені з університетів Сорбонни і Тулузи заявили про те, що мушля є одним з найдавніших музичних інструментів.
Вона являє собою великий екземпляр Charonia lampas, що походить з Північно-Східної Атлантики. Розмір раковини - 31 сантиметр в довжину і 18 сантиметрів завширшки, а товщина в деяких частинах досягає 0,8 сантиметра. Кінчик раковини зламаний, утворюючи отвір діаметром 3,5 сантиметра.
Оскільки це найміцніша частина, вчені вважають, що поломка була зроблена навмисно. Вони також знайшли на мушлі сліди ретуші та перфорування. Крім того, на ній помічені сліди червоного пігменту, склад якого свідчить про те, що при його виготовленні використовували гематит - мінерал заліза.
За допомогою комп'ютерного моделювання вчені з'ясували, що отвори створені за допомогою знарядь праці і розташовані таким чином, щоб з них можна було добувати звуки. Що і зробили завдяки професійним музикантам: їм добути витягти з раковини три ноти - до, до-дієз і ре. У майбутньому дослідники планують створити точну і повну тривимірну копію мушлі і зіграти на ній інші ноти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше археологи виявили біля Храмової гори в Єрусалимі монету віком близько 1900 років. Вона виявилася однією з найбільш рідкісних знахідок у всьому Ізраїлі.