Вчені знайшли в Гренландії рибу, в жилах якої тече антифриз, що світиться

Поділитися
Вчені знайшли в Гренландії рибу, в жилах якої тече антифриз, що світиться Риба світиться у темряві і живе у дуже холодних умовах © John Sparks and David Gruber
Завдяки цьому рибі вдається не замерзнути за таких умов.

Вчені пробурили айсберг біля берегів Гренландії і знайшли під ним рибу, в жилах якої тече зелений антифриз, що світиться. Дослідження вчених показало, що молодняк строкатої риби-равлика (Liparis gibbus) містить «найвищі рівні експресії» антифризних білків, які коли-небудь фіксувалися, повідомляє Live Science.

Подібно до того, як антифриз допомагає регулювати температуру двигуна машини в екстремальних умовах, деякі види розвинули схожий захист. Особливо це стосується тих, що живуть у холодних умовах, схожих на крижані води Гренландії.

«Білки-антифризи прилипають до поверхні найдрібніших кристалів льоду і сповільнюють або запобігають їхньому перетворенню на більші та небезпечніші кристали. Риби як з Північного, так і з Південного полюса незалежно виробили ці білки», — заявив один із авторів дослідження Девід Грубер.

Білки-антифризи були вперше виявлені у деяких антарктичних риб ще 50 років тому. На відміну від деяких холоднокровних видів рептилій та комах, риби не можуть вижити, якщо їх тілесні рідини замерзають. Це може призвести до утворення крупинок льоду в їхніх клітинах і, по суті, перетворити рибу на морозиво.

Вчені відзначають, що те, що подібні білки незалежно розвинулися у неспоріднених риб, свідчить про те, наскільки вони важливі для виживання цих істот.

Крихітну істоту, схожу на пуголовка, вчені знайшли у 2019 році, коли досліджували різноманітність мешканців вод біля айсбергів, що зібралися біля узбережжя Гренландії. Виявлення зеленої і червоної риби-равлика, що світиться, здивувало вчених.

«Равлик був одним із небагатьох видів риб, що живуть серед айсбергів, в ущелинах. Дивно, що така крихітна рибка могла жити у такому надзвичайно холодному середовищі, не замерзаючи», - сказав Грубер.

Арктичні риби також рідко проявляються біофлуоресценцію, тобто здатність перетворювати синє світло на зелене, червоне або жовте світло, оскільки на полюсах бувають тривалі періоди темряви, особливо взимку. Зазвичай ця здатність зустрічається у риб, які мешкають у тепліших водах. Це перший відомий випадок, коли арктичні риби виявляють таку здатність.

Дослідники додатково вивчили біофлуоресцентні властивості риби-равлика та виявили «два різні типи сімейства генів, що кодують білки-антифризи». Ця адаптація допомагає цим істотам уникнути перетворення на заморожені «рибні палички».

Високі рівні виробництва антифризу допомагають рибі адаптуватися до мінусових температур довкілля. Але ця здатність порушує також питання про те, як ці риби зможуть вижити в теплішому океані, температура якого зростає через глобальне потепління.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі