Група фахівців у галузі біології, хімії, фізичної антропології та археології виявила найдавніші свідчення отруєння ртуттю. Як повідомляє Phys.org, вчені провели наймасштабніше на сьогоднішній день дослідження вмісту ртуті в кістках людини.
Дослідники вивчили останки 370 осіб, знайдені у 50 гробницях, розташованих на 23 археологічних ділянках у Португалії та Іспанії. Ці ділянки датувалися періодом неоліту, мідною та бронзовою добою, а також античністю.
Найвищі рівні ртуті спостерігалися на початку бронзової доби, між 2900 і 2600 роками до нашої ери. У цей час було поширене використання кіноварі - сульфіду ртуті, який при подрібненні перетворюється на порошок яскраво-червоного кольору. Історично його використовували для виробництва пігментів у фарбах. Найбільше родовище мінералу розташовується в Альмадені, в центральній Іспанії.
Експлуатація родовища розпочалася ще 7000 років тому. До початку бронзової доби, близько 5000 років тому, кіновар стала продуктом високої культурної цінності, поєднуючи релігійне, езотеричне значення та виступаючи предметом розкошу. У гробницях того періоду, знайдених у Португалії та Андалусії, кіновар використовували для розпису приміщень, прикрашення статуеток та стел, а також наносили на тіла покійних. Це призводило до того, що пігмент потрапляв у дихальні шляхи людей, а ртуть поступово накопичувалася в їхньому організмі.
В останках, які вивчили вчені, вміст ртуті становив близько 400 частин на мільйон (ppm). Наразі Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) вважає допустимим рівнем вмісту ртуті у волоссі одну-дві частини на мільйон. Це свідчить про високий рівень інтоксикації, який, найімовірніше, серйозно вплинув на здоров'я цих людей.
Рівні вмісту ртуті в організмі деяких людей настільки високі, що вчені не виключають навмисне вдихання парів кіноварі. Існує також можливість того, що мінерал вживали всередину в ритуальних цілях.
Ртуть – це елемент, який може бути присутнім у воді, грунті та повітрі. У ВООЗ зазначають, що навіть невелика кількість ртуті може призвести до проблем зі здоров'ям. Забруднення або отруєння ртуттю може призвести до ураження нервової, травної та імунної системи, а також легень, нирок, очей та шкіри. В даний час ртуть входить до списку з 10 елементів, які становлять найбільшу небезпеку для здоров'я населення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з Університету Каліфорнії у США виявили на безлюдному острові в Карибському морі людський череп. Він відрізнявся скелетними змінами, характерними для прокази, але це захворювання було рідкістю для регіону.