Вчені знайшли під льодами Антарктиди гігантські поклади ґрунтових вод

Поділитися
Вчені знайшли під льодами Антарктиди гігантські поклади ґрунтових вод Ґрунтові води можуть прискорювати рух льодовиків до моря © pixabay/dassel
Ця система резервуарів може прискорити рух льодовиків до моря.

Вчені виявили глибоко під льодами Західної Антарктиди гігантську циркулюючу систему ґрунтових вод. Подібні системи можуть розповісти про те, як крижаний континент реагує або навіть бере участь у зміні клімату, повідомляє Cosmos magazine.

Автори дослідження, опублікованого в журналі Science, вважають, що ґрунтові води можуть відігравати ключову роль у розумінні ефекту, який чинить течія води на рух антарктичних льодовиків до океану.

«Є припущення, що в цих покладах можуть існувати глибокі ґрунтові води, але досі не було зроблено жодних зображень. Масштаби ґрунтових вод, які ми виявили, є настільки значними, що вони, ймовірно, впливають на процеси формування крижаних течій», - заявила провідна авторка дослідження Хлоя Густавсон.

Підльодовикова вода рухається вздовж основи антарктичного крижаного щита через підлідну водопровідну мережу, відому як «підльодовикова гідрологічна система». Такі потоки відіграють важливу роль у русі льоду льодовиків, стаючи мастилом між крижаним шитом і породою, і викликаючи деформацію вологих відкладень під льодовиками.

Ці два механізми дозволяють воді в основі контролювати динаміку крижаного щита Антарктиди і, можливо, впливати на її роль у підвищенні рівня моря. До цих пір передбачалося, що підльодовикова гідравлічна система є неглибокою, вода існує тільки в основі крижаного щита. Нове дослідження показало, що свій внесок вносять також глибокі грунтові води.

Протягом десятиліть вчені за допомогою радарів та інших інструментів намагалися отримати зображення підповерхневих особливостей крижаного щита. Але ці методи недостатньо ефективні для того, щоб проникнути крізь товстий лід та глибокі відкладення, щоб виміряти вміст води в них.

У новому дослідженні вчені використали інший метод, який називається магнітотелуричною візуалізацією. Він вимірює проникнення на Землю природної електромагнітної енергії, що генерується високо в атмосфері планети.

Лід, поклади, прісна вода, солона вода та корінні породи різною мірою проводять електромагнітну енергію. Таким чином, вимірюючи відмінності, дослідники можуть створювати МРТ-картки цих різних компонентів.

Дослідники з'ясували, що відкладення у крижаному потоці Уілланс у Західній Антарктиді насичені рідкою водою, принаймні, у 10 разів більше, ніж у неглибоких гідрологічних системах усередині та безпосередньо під льодом.

Підземні води стають більш солоними з глибиною, оскільки прісна тала вода, що утворюється під тиском зверху і тертя об основу льоду, витісняється у верхні відкладення і фільтрується вниз.

На думку вчених, повільне стікання прісної води у відкладення може запобігти її накопиченню в основі льоду і діяти як гальмо при його русі. Разом з тим, якщо поверхневий лід стане тоншим через зміни клімату, напрямок води потоку може змінитися і глибокі ґрунтові води почнуть підніматися. А це вже прискорить рух льоду до моря.

Водночас, якою є ймовірність цього і коли це може статися, наразі невідомо.

Раніше вчені з Університету Вашингтона заявили про те, що в хмарах, що формуються над Антарктидою, відбуваються процеси, через які на Землю проникає більше сонячного світла. Це важливо для моделей, які прогнозують подальші зміни клімату на планеті.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі