Вчені з Віденського університету спільно з вченими з Австрії, Німеччини та Хорватії провели дослідження генетичної історії та соціальної організації населення Хорватії періоду неоліту і бронзової доби, повідомляє N + 1.
Вони проаналізували геноми 28 індивідів, останки яких виявили в сучасній Східній Хорватії. За часом вони належать до періодів від середнього неоліту до римської доби, а це близько 4700-400 років до нашої ери.
Для встановлення послідовності повних геномів вчені відібрали зразки 19 індивідів, останки яких виявили на неолітичній стоянці Попова земля (це одне з найбільших відомих поселень сопотської археологічної культури).
Вчені відзначили, що половина знайдених тут кісток належала підліткам. Дві третини із загиблих були дівчатками, в той час, як серед дорослих кількість загиблих серед чоловіків і жінок була рівною.
Зі стоянки Попова земля також було і кілька інших зразків, серед яких один з римського періоду. Останки ще семи осіб були розкопані на пам'ятнику середньої бронзової доби Ягодняк-Крчевіна.
Виявилося, що генетично зразки вкладаються в європейський кластер неолітичних і скотарських популяцій бронзової доби. Зразки епохи середнього неоліту тісно пов'язані з іншими індивідами з Південно-Східної й Центральної Європи.
До неї відносяться древні жителі Хорватії, у яких велика частина генів від анатолійських предків і невелика частина від західноєвропейських мисливців-збирачів.
Генетики встановили, що в бронзову добу були контакти між жителями сучасної Хорватії та популяціями, які походили з Карпатського басейну.
Особи мідної доби зі стоянки Попова земля, демонструють ранню присутність в регіоні людей зі степовим походженням, що значно відрізняє їх від жителів Вучедольської культури. Геном єдиного індивіда, що жив у римський період, виявився дуже схожим з сучасним європейським населенням.
Така генетична різноманітність, і практично відсутність стосунків між іншими особинами дає вченим припустити, що у цих груп було велика спільнота, в якій була заборона на укладення шлюбу за межами певної соціальної групи, а найчастіше спорідненої. Це підтверджують археологічні дані про високу щільність населення в регіоні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Нагадаємо, що археологи знайшли в Помпеях добре збережений кістяк грецького раба. Припускають, що цей чоловік організовував вистави на грецькій мові в давньоримському місті.