Жителі Європи бронзової доби використовували в якості валюти кільця і леза сокир. До такого висновку прийшли вчені, які проаналізували артефакти зі 113 скарбів. Ймовірно, що подібні об'єкти стандартизували за вагою та розміром, повідомляє Science alert.
Немає жодних свідчень того, що в культурах бронзової доби існували які-небудь способи вимірювання маси об'єкта, крім як його підняття і припущення. Психологічно такий спосіб розпізнавання зростаючих відмінностей в якості об'єкта шляхом спостереження за ними називається «законом Вебера».
У ході нового дослідження вчені попросили добровольців згрупувати і п'ять тисяч об'єктів, знайдених під час розкопок, зваживши їх в руці. Приблизно 70% з досліджуваних бронзових кілець були приблизно рівні по масі (приблизно 195 грамів), у всякому разі, відмінності не можна було відчути, просто піднявши предмет в руці. Схожим чином справа йшла і з ребрами і лезами сокир. Такі об'єкти можна було розділити на більш легкі і більш важкі, що, ймовірно, відображало їхню різну цінність.
Вчені також відзначають, що подібні артефакти зазвичай знаходили великими групами. Ймовірно, це була перша і доволі примітивна форма валюти.
«Доісторичні євро представляли собою кільця, ребра і сокири. Артефакти ранньої бронзової доби стандартизували за формою та вагою і використовували як форму грошей», - заявили автори дослідження.
За словами дослідників, в Чехії є область перетину, де кільця, ребра і леза сокири зустрічаються разом, і ці предмети могли використовуватися по-різному в різних областях - можливо, щоб продемонструвати багатство, а не в якості попередників монет.
За словами вчених, їхнє відкриття може пролити світло на історію грошей. На те, що з'явилося першим: ідея грошей (баланс дебету і кредиту) або використання матеріалів в якості грошей (коли предмети, що обмінюються, самі по собі мають якусь цінність). Нове дослідження свідчить про те, що люди ранньої бронзової доби використовували матеріали в якості грошей. Ребра, кола і леза сокир робили схожими за вагою та формою, щоб у них була однакова цінність.
Дослідники також вважають, що ця система підштовхнула до створення більш точних вагів, щоб правильно виміряти, наскільки важким або легким був той чи інший об'єкт і, відповідно, яку цінність він мав.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше єгипетські археологи виявили в стародавньому некрополі Саккара 160 стародавніх саркофагів. За словами фахівців, на деякі з них були нанесені барвисті «прокляття», які повинні були відлякати можливих злодіїв.