Вчені з'ясували причини невидимості риб у відкритому океані

Поділитися
Вчені з'ясували причини невидимості риб у відкритому океані Вчені з'ясували, чому риби стають невидимими в океані © Naked Science
Луска риб розсіює поляризоване світло.

Вчені з'ясували, що більшість риб навчилися ховатися від хижаків, стаючи буквально невидимими, що відбувається завдяки тому, що їх луска особливим чином взаємодіє з поляризованим світлом.

За словами Майкла Твардовські з Атлантичного університету Флориди в Бока-Ратон, "ми давно знали, що риби, що живуть у відкритому океані, мають в основному неблискучу луску, на відміну від своїх річкових і прибережних родичів. Тепер ми знаємо, чому вони стають невидимими в таких ситуаціях".

Вчені розкрили особливості камуфляжу морських риб, всебічно вивчивши кілька екземплярів таких мешканців моря за допомогою спеціальної 3D-камери, а також проаналізувавши світловідбиваючі властивості окремих лусочок на їх тілі.

Читайте також: Вчені розробили методику визначення раку у людини за однією краплею крові

Електричне і магнітне поля в променях нормального світла можуть коливатися в довільні сторони, однак при деяких обставинах, наприклад, при відбитті від поверхні води або тіла тварини або при переломленні променя при русі через кордон між водою і повітрям, світло поляризується. У таких випадках обидва компоненти променя починають коливатися у певних напрямках, під певним кутом один до одного.

Як пояснюють вчені, риби, на відміну від більшості наземних тварин, бачать і звичайний, і поляризоване світло. Вміння розрізняти світло і прямі сонячні промені дозволяє рибам краще бачити під водою, де велика частина світла є поляризованою. Камера, створена колегами Твардовські, мала аналогічну здатність, що дозволило вченим поглянути на те, як риби бачать одна одну в товщах вод світового океану.

Цей експеримент показав, що вміння бачити поляризоване світло не допомагає, а заважає хижакам побачити свою майбутню жертву – шкіра морських риб влаштована таким чином, що вона робить її власницю майже невидимою, якщо на неї дивитися знизу з боку хвоста або голови, звідки зазвичай атакують хижаки.

Це відбувається з тієї причини, що всередині шкіри даних мешканців морів міститься безліч невеликих пластинок з гуаніна, які "порушують" закони оптики і відображають поляризовані промені тільки при певних кутах падіння. Це робить рибу невидимою в найбільш уразливих місцях її тіла.

Раніше повідомлялося про те, що вчені встановили, що деякі медузи перетворилися в одноклітинних паразитів. Випадок став безпрецедентним прикладом еволюції в бік спрощення з великої тварини в мікроскопічного паразита.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі