Походження золота залишалося до кінця нез'ясованим, оскільки, на відміну від більш легких елементів, таких як вуглець або залізо, воно не може утворюватися безпосередньо всередині зірки, йдеться в статті. Едо Бергер з Смітсонівського астрофізичного центру, судячи з усього, розгадав цю таємницю, спостерігаючи за гамма-сплесками - масштабними космічними викидами радіоактивної енергії.
Бергер і його колеги вивчили короткий гамма-сплеск GRB 130603B, викликаний зіткненням двох нейтронних зірок. Він був помічений космічним апаратом НАСА Swift і тривав менше двох десятих секунди. У період після вибуху вчені помітили, що вибух поступився місцем поступово зникаючому світінню, в якому домінувало інфрачервоне випромінювання. Справа в тому, що нейтронно-багаті речовини, викинуті при колапсі нейтронних зірок, можуть генерувати елементи, які пройшли радіоактивний розпад, при цьому випускаючи світло переважно в інфрачервоному діапазоні. Команда розраховує, що при гамма-сплеску викидається приблизно одна сота частка матеріалу сонячної маси, зокрема, золото.
Кількість золота, виробленого і викинутого під час злиття двох нейтронних зірок, може бути порівнянна з масою 10 Місяців, відзначає Бергер. Вартість такої кількості дорогоцінного металу дорівнювала б 10 октильонів доларів (це 100 трлн у квадраті), повідомляється в публікації. !zn
Читайте також:
Астрофізики створили карту рухів ближнього космосу
Великий адронний коллайдер вловив новий слід таємничої антиречовини
Вчені повідомили про виявлення темної матерії