Нейрофізіологи з лабораторії Мігеля Николелиса в Університеті Дьюка вперше поєднали мізки декількох мавп в живій 3, який здатний виконувати завдання і вирішувати проблеми.
Вчені працювали зі стандартними інтерфейсами мозок-комп'ютер - пристроями, завдяки яким тварини і людина можуть керувати рухом протезів тільки з допомогою сили думки (завдяки електродів, що фокусують сигнали мозку).
Дослідники підключили мозок трьох мавп до комп'ютера, на екрані якого відображаються в режимі реального часу руху роботизованої руки. Після синхронізації своїх думок, примати змогли змусити руку дотягнутися до мети, і отримали за це нагороду (сік).
Потім нейрофізіологи ускладнили завдання: кожна мавпа могла керувати рухами маніпулятора лише в одному вимірі. Однак, незважаючи на це, примати змогли успішно взаємодіяти.
"Вони вирішували поставлену задачу, створивши супермозг з трьох органів. Цю структуру ми мозковою мережею (brainet)", - сказав Николелис.
Потім вчені почали підключати мізки тварин не тільки до комп'ютера, але і один до одного. У ділянки кори головного мозку чотирьох щурів, які відповідають за контроль над рухами, були імплантовані дві пари електродів - для нейростимуляції і для запису активності мозку. Потім дослідники почали посилати електричні імпульси і винагороджувати гризунів за успішну синхронізацію діяльності мозку. Після 10 сеансів щурам вдалося робити це 61% часу.
Якщо подібним способом вдасться з'єднати мізки кількох людей, є шанс, що вони зможуть обмінюватися один з одним думками без допомоги мови.
"Математикам, наприклад, не завжди легко розповісти про дуже складних і абстрактних об'єктах. Мозкова мережа могла б стати в нагоді в колективному вирішенні проблем", - каже нейрофізіолог Андреа Стокко.
Раніше в Португалії вченим вперше вдалося добитися управління польотом дрона безпосередньо з допомогою людського мозку. Технологія управління дроном базується на інтерфейсі між людським мозком і машиною. На голову людини кріпиться спеціальний комплект електронних пристроїв, які дозволять комп'ютерній програмі "зчитувати" думки людини.