Людина й інші ссавці підтримують температуру свого тіло, "спалюючи" поживні речовини в м'язах, печінці, мозку та інших внутрішніх органах. Головним джерелом цього тепла є мітохондрії – особливі тільця, які присутні у всіх клітинах тіла людей і розщеплюють глюкозу та інші поживні речовини. Трохи менше половини вивільненої ними енергії перетворюється на молекули АТФ, універсальної клітинної "енерговалюти", а решта 60% "втікають" з мітохондрії у вигляді тепла.
У ході дослідження вчені вивчили те, як багато тепла виробляють мітохондрії і як порушення в їхній роботі впливають на цей процес. Для вирішення цієї проблеми вченим довелося створити спеціальну молекулу-"термометр", колір світіння якої падав приблизно на 3% при підвищенні температури середовища на градус Цельсія.
Коли вчені вперше виміряли температури, на них чекав шок – виявилося, що мітохондрії були як мінімум на 10 градусів Цельсія гарячішими, ніж оточуюче клітинне середовище, а всередині органел температури досягали фантастичної позначки в 50 градусів.
Спочатку біологи не повірили самі собі – нагрівання клітин до таких температур зазвичай завершується їхньою смертю- через те, що багато білкових молекул зруйнуються при нагріванні до 45 і більше градусів. Що найцікавіше, висока температура всередині самих мітохондрій майже ніяк не впливала на нагрівання самих клітин. Це говорить про присутність якоїсь форми "термоізоляції" всередині них, що запобігає "витоку" тепла назовні.
Для перевірки цих вимірів вчені провели ще один експеримент, в ході якого вони тимчасово заблокували або сповільнили роботу мітохондрій, використовуючи ціанід калію та інші речовини, що впливають на пори в "енергостанціях" клітини. Як показав досвід, така операція змушувала молекули-"градусники" світитися яскравіше, що підтвердило, що мітохондрії дійсно працюють при значно більш високих температурах, ніж інші частини клітин і тіла.
Раніше повідомлялося про те, що вчені успішно випробували щеплення від ВІЛ. Вчені навчили імунну систему гризунів розпізнавати частки ВІЛ за допомогою "коктейля" з особливих білків, схожих за структурою на частини оболонки вірусу.