Команда німецьких психологів виявила зв'язок, що серед вегетаріанців спостерігається високий рівень депресивного стану ніж у тих, хто не дотримується рослинної дієти, повідомляє N + 1.
До такого висновку вони прийшли після того, як провели метааналіз 13 досліджень, в яких брали участь вісім тисяч вегетаріанців і близько 40 тисяч людей, які їдять м'ясо.
Відомо, що на психологічний стан людини дуже сильно впливає те, як і чим вона харчується. Наприклад, якщо людина вживає багато цукру, то ризик виникнення депресивного стану збільшується, а якщо людина дотримується здорової дієти, їсть фрукти, овочі, корисні жири, то це може значно полегшити симптоми депресії.
Тому вчені вирішили систематизувати різноманітні наукові дані, і зрозуміти, який вплив на депресивний стан має вегетаріанська дієта. Адже єдиної думки серед вчених з приводу цієї теми - немає.
Є дві сторони: частина досліджень вказує на зв'язок між вегетаріанською дієтою і високим показником депресивного настрою, а інші дослідження навпаки стверджують, що у вегетаріанців нижчі показники до розвитку депресії.
Упорядкувати всі результати досліджень вирішили німецькі психологи з допомогою метааналізу. Цим займався психолог Себастьян Окленбург з Рурського університету і Йетті Боравскі з Університету Дуйсбурга-Ессена. Вони взяли 13 робіт, які вказують на зв'язок вегетаріанства і рівня депресії.
Всього в цих дослідженнях брали участь майже 50 тисяч осіб, серед яких 8057 були вегетаріанцями, а 41832 людини були з контрольної групи, які вживали м'ясо або рибу.
В результаті аналізу всіх даних, вчені з'ясували, що у вегетаріанців вищий поріг для депресивного стану, ніж у тих, хто їсть рибу чи м'ясо. Але вчені підкреслюють, що на підставі цих результатів не можна зробити однозначний висновок, що вегетаріанство стає причиною розвитку депресивного стану або що люди з депресією схильні до відмови від м'яса і риби.
Згідно з опитувальником, в якому брали участь понад чотири тисячі людей, початок вегетаріанської дієти у них наставав після психологічного розладу. Вчені припускають, що психічний розлад може спровокувати у людини більш уважне ставлення до свого здоров'я, і, людина сприймає відмову від м'яса, як більш здоровий спосіб життя.
А з іншого боку, депресивні думки можуть привести до підвищеної чутливості до болю і страждань тварин, що, своєю чергою, призведе до відмови від продуктів тваринного походження.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Психологи додали, що результати їхнього дослідження - попередні, адже для точності метааналізу потрібно враховувати рік проведення дослідження, регіон, в якому живе людина і розподіл учасників за статтю та віком.
Нагадаємо, що кілька досліджень показали, що у «жайворонків» мешна схильність до депресії. Люди, які лягають спати раніше і раніше прокидаються, мають більш потужний захист від депресії.