Вчені заявили про те, що астронавти перебувають у зоні високого ризику появи мутацій, які можуть призвести до розвитку раку та хвороб серця. Ймовірно, їхня наявність пов'язана з космічними польотами, повідомляє Newswise.
Група дослідників зібрала зразки крові астронавтів NASA, які літали у космос на шатлах між 1998 та 2001 роками. Вони виявили мутації ДНК, відомі як соматичні мутації, у кровотворній системі (кровотворних стовбурових клітинах) у всіх 14 астронавтів.
У результаті вчені дійшли висновку, що з цими мутаціями можуть бути пов'язані космічні польоти. Дослідники також підкреслили важливість постійного скринінгу крові в астронавтів протягом усієї їхньої кар'єри та після виходу на пенсію.
Соматичні мутації - це мутації, що відбуваються після зачаття людини і в клітинах, відмінних від сперматозоїдів або яйцеклітин, що означає, що вони не можуть бути передані потомству. Мутації, які виявили вчені, відрізняються надмірною представленістю клітин крові, одержаних з одного клону, цей процес називається клональним гематопоез (КГ).
До цих мутацій може призвести вплив факторів навколишнього середовища, таких як ультрафіолетове випромінювання або вплив певних хімічних речовин, вони можуть стати наслідком хіміотерапії раку. Хоча КГ не обов'язково є ознакою захворювання, він пов'язаний із вищим ризиком розвитку хвороб серця та раку.
«Астронавти працюють в екстремальних умовах, де багато факторів можуть призвести до соматичних мутацій, насамперед космічна радіація, а це означає, що існує ризик того, що ці мутації можуть перерости в клональне кровотворення. Враховуючи зростаючий інтерес як до комерційних космічних польотів, так і до освоєння далекого космосу, а також потенційні ризики для здоров'я від впливу різних шкідливих факторів, які пов'язані з повторними або тривалими дослідницькими космічними місіями, такими як політ на Марс, ми вирішили вивчити ретроспективно соматичні мутації в когорті з 14 астронавтів», - заявив провідний автор дослідження Девід Гукасян, доктор медичних наук, професор медицини (кардіології) Інституту досліджень серцево-судинних захворювань у Медичній школі Ікана в Маунт-Сінай.
Зазначається, що астронавти, зразки крові яких вивчали в ході дослідження, літали до космосу на короткий час (у середньому 12 днів). Середній вік становив 42 роки, 85% були чоловіками, шестеро – здійснювали свій перший політ. Дослідники зібрали зразки цільної крові астронавтів за 10 днів до польоту та в день приземлення, а лейкоцити – лише через три дні після приземлення. Зразки зберігалися при температурі -80 градусів за Цельсієм протягом приблизно 20 років.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для постановки будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!