Вчені виявили древнє «Око Саурона»

Поділитися
Вчені виявили древнє «Око Саурона» Око Саурона знайшли на дні Індійського океану © Phil Vandenbossche & Nelson Kuna/CSIRO
Підводний вулкан знаходиться на глибині 3100 метрів в Індійському океані.

Вченим вдалося виявити «Око Саурона» з «Володаря перснів» і це підводний вулкан, який знаходиться в Індійському океані. Він знаходиться на глибині 3100 метрів і на відстані 280 кілометрів від Острова Різдва, повідомляє Science alert.

«Раніше невідомий і не сфотографований, цей вулкан з'явився на наших екранах у вигляді гігантської овальної западини, яка називається кальдеро, висотою 6,2 кілометра і шириною 4,8 кілометра. Вона оточена ободом висотою 300 метрів (який нагадує повіки Саурона), а в центрі розташовується конусоподібна вершина (зіниця)», - заявив старший куратор відділу морських безхребетних Музею Вікторії Тім О'Хара.

Кальдера сформувалася в результаті обвалення вулкана. Розплавлена магма біля основи вулкана зміщується вгору, утворюючи пустоти. Потім тверда кірка на поверхні купола руйнується, утворюючи велику, схожу на кратер, структуру. Оскільки вулкан продовжує викидати магму, в центрі може утворитися невеликий пік.

Вчені відзначають, що про виверження підводних вулканів люди можуть і не дізнатися. Однією з небагатьох ознак цього може бути невелика кількість пемзи, яка плаває на поверхні моря. Але в кінцевому підсумку ця пемза насичується водою і опускається на дно океану.

За словами дослідників, знайдене «око» було не самотнє. Подальше картування дозволило виявити гору, засіяну вулканічними конусами. Трохи далі вчені також знайшли ще одну підводну гору з плоскою вершиною. Дотримуючись тематики «Володаря перснів», вчені назвали їх Барад-дур ( «Темна фортеця») і Еред Літуї ( «Попелясті гори»).

Дослідники відзначають, що три структури є частиною групи підводних гір Карма, вік яких перевищує 100 мільйонів років. Вони утворилися поруч з древнім морським хребтом в ті часи, коли Австралія знаходилася набагато південніше, недалеко від Антарктиди.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Phil Vandenbossche & Nelson Kuna/CSIRO
Phil Vandenbossche & Nelson Kuna/CSIRO

Раніше геологи з Монреальського університету заявили про те, що неглибокі резервуари магми вулканів можуть бути небезпечними. За їхніми словами, саме такі резервуари, які рідко видно при сейсмографічних зйомках, можуть визначати активність вулканів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі