Учені з медичної школи Стенфордського університету (США) разом з колегами з інших установ розробили методику відновлення серцевої тканини після інфаркту за допомогою "латки".
Дослідники виявили в эпикардиальной тканини білок FSTL1, який стимулює регенерацію кардіоміоцитів (клітин серцевого м'яза), і виготовили з даного білка "латку" для серця. Виявилося, що нанесена після інфаркту "латка" підвищує не тільки регенерацію існуючих клітин серця, але і зростання нових.
Дослідження показали, що після інфаркту знижується вміст білка FSTL1. Вчені розробили "латку" з безклітинного колагену і вбудували в неї даний білок.
Експерименти на свинях показали, що ефективність лівого шлуночка свинячого серця в результаті інфаркту впала з 50% до 30%. Після нанесення "латки" ефективність підвищилася на 10% лише за тиждень. При цьому серце працювало стабільно, а обсяг рубцевих тканин знизився.
Як кажуть самі автори дослідження, великим плюсом даного методу є те, що він безклетинний – "латки" не містять чужорідних клітин, а, отже, не потрібне застосування імуносупресорів. Вчені розраховують, що клінічні випробування "латки" на людях розпочнуться протягом двох років.
Раніше повідомлялося про те, що японські вчені створили віртуальну модель серця людини.