Вчені стверджують, що знайшли гробниці батька та сина Александра Македонського

Поділитися
Вчені стверджують, що знайшли гробниці батька та сина Александра Македонського У Греції ідентифікували гробницю отця Олександра Македонського © A. Bartsiokas, et al
Вони досліджували поховання за допомогою рентгенівських променів.

Археологи вважають, що їм вдалося знайти останки батька, зведеного брата та сина Александра Македонського. Вони лежать у трьох гробницях, розташованих у Греції, повідомляє Live Science.

Вчені вже давно сперечаються про те, хто саме з членів царської родини тих часів лежать у гробницях. У новому дослідженні стверджується, що у попередніх дослідженнях покійних переплутали та неправильно ідентифікували кожного з них.

Поховання знайшли у 1970-х роках. Тоді вчені припустили, що в склепах, відомих як Гробниця І, ІІ і ІІІ покояться останки кількох членів королівської родини, пов'язаної з Александром Великим. Серед них були батько Александра Македонського, король Філіп ІІ; його син Александр IV, який народився у нього від дружини Роксани; та його старший зведений брат, король Філіп III Аррідей.

Але залишалося незрозумілим, хто з них лежав у якому похованні. Щоб з'ясувати це, вчені провели нове дослідження. Вони вивчили стародавні записи про кожного чоловіка, включаючи згадки про травми та скелетні аномалії, які могли б їх ідентифікувати. Потім цю інформацію порівняли із рентгенівськими знімками скелетів.

"Це було схоже на давню історію захоплюючого детективу", - заявив провідний автор огляду Антоніос Барціокас, почесний професор антропології та палеоантропології у Фракійському університеті імені Демокріта в Греції.

Вчені визначили, що Філіп ІІ спочивав у Гробниці I, на це вказав зрослий колінний суглоб чоловічого скелета. Вчені стверджують, що травма «відповідала історичним свідченням кульгавості короля Філіпа II». Дослідники припускають, що він був похований поряд з однією зі своїх дружин, царицею Клеопатрою, та їх новонародженою дитиною.

«Це був єдиний новонароджений у македонській династії, який помер невдовзі після народження. Вік жіночого скелета у 18 років був визначений на підставі епіфізарних ліній [які показують, коли кістка перестала рости] її плечової кістки. [Це число] збігається з віком Клеопатри із давніх джерел», - сказав Барціокас.

Варто зазначити, що експерти вважають, що Філіп II насправді був похований у Гробниці II, а не у Гробниці I, як показав нове дослідження.

Оскільки на скелеті з Гробниці II не було знайдено якихось значних травм, вчені припустили, що тут лежить Філіп III Аррідей, який правив Македонією після смерті Александра. Він був похований разом зі своєю дружиною Адеєю Еврідікою, «жінкою-воїном, яка була лідером армії», сказав Барціокас. За словами вченого, її поховали із кількома одиницями зброї.

«Гробниця I була дуже маленькою та бідною, а Гробниця II була дуже великою та багатою. Це пов'язано з історичними свідченнями того, що Македонія перебувала у стані банкрутства, коли Александр розпочав свою кампанію, і була дуже багата, коли він помер. Це узгоджується з тим, що Гробниця I належить Філіпу II, а гробниця II належить його сину Аррідею», - додав Барціокас.

Крім того, вчені зазначають, що скелет з Гробниці II не мав характерної ознаки Філіпа II, слідів травми ока. Попередні дослідження показали, що на чоловічому черепі в Гробниці II є травматичне пошкодження на правій стороні черепа, але ці твердження були спростовані в кількох пізніших дослідженнях.

«З давніх джерел відомо, що Філіп II отримав травму ока, через яку він осліп. Я був здивований, виявивши відсутність такої травми ока у чоловічому скелеті з Гробниці II, яка спочатку широко описувалася як реальна травма, що ідентифікує Філіпа II. Інакше кажучи, це був випадок опису морфологічної особливості, якої не існувало», - сказав Барціокас.

Примітно, що у скелета з Гробниці І травми ока також не було.

Чоловіка, останки якого спочивають у гробниці Гробниці III, ідентифікували як Александра IV, сина-підлітка Олександра Македонського. Він був убитий у боротьбі за владу після смерті батька.

Ян Вортінгтон, професор давньої історії в Університеті Маккуорі, який не брав участі в новому дослідженні, заявив, що цей «захоплюючий» огляд містить «багатий аналіз судово-медичних експертиз та деякий історичний контекст, а також згадування протилежних поглядів», але він все ще думає, що Філіп II був похований у Гробниці II.

"Серед іншого, важливим моментом є те, що дві камери Гробниці II були побудовані в різний час, тоді як поховання Філіпа III та Еврідіки було заплановано подвійним, а це означає, що будівництво обох гробниць має бути одночасним", - зазначив він.

За словами вченого, у скелета з Гробниці II також було виявлено свідчення травми ока.

"Існує також серйозна проблема, пов'язана з травмою навколо правого ока черепа з Гробниці II, яка відповідає рані, яку Філіп отримав у Мефоні в 354 році до н.е., коли болт з кріпосних валів вдарив його в око. Навіть незабарвлені стіни гробниці (на відміну від Гробниці I) схиляють до того, що в ній спочиває Філіп II, оскільки ми знаємо, що його синові та наступнику Александру III [довелося] швидко поховати свого батька, щоб впоратися з повстанням греків і провести чищення проти супротивників. Александр планував ще раз відвідати гробницю та зробити її конкурентом пірамід, але так і не зробив цього", - сказав Вортінгтон.

Раніше археологи знайшли в Греції стародавню крамницю римських часів, яка була зруйнована якоюсь «раптовою подією», ймовірно, землетрусом. Вік будівлі оцінюється в 1600 років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі