Вчені розробили метод з доставки ліків прямо в мозок

Поділитися
Вчені розробили метод з доставки ліків прямо в мозок Наночастки допомогли лікам подолати гематоенцефалічний бар'єр © New Scientist
Використання наночастинок для доставки ліків може допомогти пацієнтам з нейродегенеративними захворюваннями.

Вчені з Національного інституту наукових досліджень (Канада) використали наночастинки для того, щоб доставити ліки безпосередньо в мозок. Як повідомляє Naked science, це може допомогти пацієнтам з нейродегенеративними захворюваннями, такими як хвороби Альцгеймера і Паркінсона або деменція.

Лікуванню подібних захворювань заважає наявність гематоенцефалічного бар'єру між кровоносною системою і центральною нервовою системою, що перешкоджає ефективній доставці ліків в мозок. Вчені припустили, що деякі поверхневі параметри і розмір наночастинок можуть сприяти подоланню гематоенцефалічного бар'єру і їхньому захопленню нейронами.

«Гематоенцефалічний бар'єр відфільтровує шкідливі речовини, щоб запобігти їхньому безперешкодному потраплянню в мозок. Але цей же бар'єр блокує проходження ліків. Зазвичай для доставки невеликої кількості препарату в мозок потрібні високі дози. Те, що залишається в кровотоці, провокує серйозні побічні ефекти. Найчастіше цей дискомфорт змушує пацієнта припиняти лікування. Використання наночастинок, які інкапсулюють ліки, призведе до меншої кількості побічних ефектів і підвищення ефективності роботи мозку. <...> Ми створили частинки з полімолочної кислоти - біосумісного матеріалу, який легко виводиться організмом. Шар поліетиленгліколю покриває ці наночастинки і робить їх «невидимими» для імунної системи, щоб вони могли довше циркулювати в організмі по кровотоку», - заявив один з дослідників Чарльз Рамассамі.

Щоб перевірити ефективність даного методу, вчені випробували його на культивованих клітинах, а потім - на рибках даніо. За словами дослідників, гематоенцефалічний бар'єр цих рибок схожий на людський, а їхня прозора шкіра дозволяє роздивитися рух наночастинок в реальному часі.

Таким чином, in vivo ( «всередині клітини») вченим вдалося спостерігати подолання гематоенцефалічного бар'єру - це відбулося всього через чотири-п'ять годин після того, як наночастки потрапляли в кровотік рибок. Крім цього, досліди на людських культивованих клітинах підтвердили відсутність токсичності вибраних наночастинок. У планах авторів дослідження - продовжити лабораторні випробування на інших моделях і в майбутньому лікувати таким чином пацієнтів, які страждають нейродегенеративних захворюваннями.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше вчені з Університету Пенсільванії вивчили тканини мозку померлого донора і знайшли в них ознаки нового нейродегенеративного захворювання. Хворобу викликає рідкісна генетична мутація, а за ознаками вона схожа на хворобу Альцгеймера.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі