Як показують останні дослідження, крім підвищеної ймовірності розвитку раку легенів, паління також підвищує ймовірність розвитку інфаркту у вісім разів у похилі роки життя і потроює шанси випадіння зубів. Крім того, тютюн і нікотин впливають на життя не тільки самих курців, але і їхніх ще не народжених дітей, змінюючи структуру білкової "упаковки" ДНК в їх статевих клітинах.
У ході дослідження вчені спостерігали за тим, що відбувається всередині культур клітин легень, які вирощувалися в живильному середовищі, яке є "рідким" еквівалентом тютюнового диму.
Доза цього "диму" була розрахована таким чином, що за 15 місяців спостережень клітини поглинули стільки канцерогенів, скільки в середньому отримує завзятий курець, що вживає приблизно по пачці сигарет на день протягом 20-30 років.
Як показали ці спостереження, сигаретний дим і речовини, що що містяться в ньому, спочатку не викликали мутації в ДНК клітин, а діяли на них зовсім інакше. Їхнє "обкурювання", за словами вчених, призводило до того, що в клітинах легенів включався ген і пов'язаний з ним фермент EZH2, що відповідає за включення і виключення ряду інших ділянок ДНК шляхом внесення змін в білкову "обгортку" геному.
Генетичний матеріал людини і інших живих істот з відокремленим клітинним ядром упакований в особливі білки-гистони, які утримують згорнуту ДНК на місці і впливають на "читаємість" окремих генів.
Зміни в структурі гістонів можуть впливати на роботу генів, що захищають клітину від накопичення в ній мутацій і відповідають за запуск апоптозу, "програми самознищення", що нищить її при появі критичних поломок в ДНК. Проблеми в роботі цих генів, як відзначають вчені, з'явилися в культурах клітин вже на 10-й день "паління".
Погіршення роботи цих генів, як показали подальші досліди на "пробіркових" легенях, зробили клітини набагато більш чутливими до дії канцерогенів, ніж вони були до початку експериментів. Завдяки цьому мутації в їх генах починають з'являтися у них набагато частіше, що і стає причиною розвитку раку легенів у курців.
Раніше вчені знайшли докази безпосередньої залежності між вживанням алкоголю і розвитком раку. Алкоголь може стати причиною розвитку, щонайменше, семи видів раку, а не тільки раку печінки, як вважалося раніше.