Пермське або Велике вимирання стало однією з найбільш масштабних екологічних катастроф в історії Землі і призвело до вимирання 96% морських мешканців і 70% тварин суші. За час виверження з земної кори витекло близько 1,5 мільйонів кубічних кілометрів лави.
Вулканічна активність, яка супроводжувалася викидами попелу і газів, призвела до виснаження озонового шару і розігрівання атмосфери Землі. Однак, за розрахунками вчених, обсягів летких речовин, випущених при виливі магми, було недостатньо для різкої зміни клімату.
У ході нового дослідження вчені вивчили сибірські перидотіти – породи, які містяться у верхній частині мантії Землі і викидаються на поверхню разом з виверженнями вулканів.
Виявилося, що найдавніші породи містили велику кількість галогенів, в тому числі хлор, бром і йод. Ці елементи зустрічаються в морській воді і потрапляють в мантію під час занурення океанічної кори під континентальну в зонах субдукції. При цьому у більш молодих породах кількість галогенів різко падає. Це вказувало на те, що величезні обсяги летких сполук (близько 70% від їх загальної кількості) були звільнені при великій катастрофічній події, яка сталася близько 250 мільйонів років тому. Таким чином, речовини, що містять галогени, були викинуті в атмосферу і вплинули на глобальну кліматичну систему.
Раніше вчені заявили про те, що великим тваринам загрожує вимирання до 2100 року. Вчені внесли в тривожний список чорного носорога, бенгальського тигра і інших представників фауни, яких вже сьогодні практично неможливо зустріти в природі.