Два роки тому екологи заявили про те, що зараз на Землі відбувається нове, шосте масове вимирання тварин. За їхніми розрахунками, в епохи, що передували антропоцену – добі людини, кожні сто років зникало приблизно по два виду ссавців на кожні десять тисяч існуючих на той час видів тварин. У XX і XXI століттях ця цифра зросла у 114 разів.
Тепер же дослідники проаналізували те, як змінювалися умови на Землі незадовго до Пермського і інших вимирань.
Головною спільною рисою всіх цих подій було те, що початок кожного масового вимирання супроводжувався різкими змінами в концентрації СО2 в атмосфері і в тому, як відбувався обмін вуглецем між біосферою і неживою природою. Сліди цих змін можна легко помітити, як змінювалося співвідношення ізотопів вуглецю в породах тих часів.
Дослідники проаналізували решту 30 випадків різких змін у частках ізотопів вуглецю, добре відомі всім геологам, і зіставили їх із тим, як змінювався вигляд флори і фауни Землі в ці епізоди часу.
Виявилося, що всі подібні флуктуації в частках вуглецю-12 і вуглецю-13 супроводжувалися вимираннями і різкими перебудовами екосистем, в тих випадках, якщо ці флуктуації концентрації ізотопів вуглецю були досить великими і слідували простій математичній формулі, яку вивели вчені, аналізуючи зібрані ними дані.
Використовуючи цю формулу, вчені перевірили, чи загрожує масове вимирання Землі сьогодні. Виявилося, що подібна криза може початися дуже скоро, вже у 2100 році, коли концентрація вуглекислоти в океані досягне критичної позначки.
Раніше вчені заявили про те, що великим тваринам загрожує вимирання до 2100 року. Вчені внесли в тривожний список чорного носорога, бенгальського тигра і інших представників фауни, яких вже сьогодні практично неможливо зустріти в природі.