Вчені виявили в печері неандертальців в Іспанії десятки черепів тварин, принесених сюди 40 тисяч років тому. І це відкриття спантеличило дослідників, які не знали, для чого ці черепи використовувалися, повідомляє Cosmos Magazine.
Куева-дес-Куб'єрта – це багаторівнева система печер, яка була виявлена в Іспанії у 1978 році. Упродовж десятиліть вчені вивчали систему та виявили ознаки того, що вона використовувалася неандертальцями для проведення ритуалів.
На третьому рівні печери вчені виявили 35 черепів великих тварин, у всіх з яких були роги. Серед них було 28 голів великої рогатої худоби, у тому числі бізони та зубри, п'ять оленів та два носороги.
Неподалік було знайдено зуби та інструменти неандертальців, які вказують на те, що давні люди жили у цих печерах. Вчені відзначають, що кістки тварин знаходили в печерах неандертальців і раніше, але це відкриття відрізняється. Дослідники вважають, що присутність цих черепів не пов'язана з тим, що тварини вживали в їжу.
Виявлення черепів тварин у печерах, у яких мешкали древні люди, рідкість. Вони важкі, їх важко переносити, і вони дають мало м'яса. Те, що в печерах було знайдено мало зубів тварин та інших кісток, свідчить про те, що їх убили в іншому місці, а черепи принесли навмисно.
Тому вчені вважають, що черепи тварин мали для неандертальців символічне значення. Водночас, як саме вони використовувалися, наразі невідомо. Про ритуали, які неандертальці здійснювли з використанням кісток тварин, також невідомо.
Аналіз кісток показав, що голови ретельно відокремлені від тіл тварин і оброблені з використанням різних інструментів. Той факт, що на черепах збереглися роги, може вказувати, що вони були трофеями, здобутими на полюванні.
Раніше вченим з Інституту еволюційної антропології Макса Планка вперше вдалося знайти останки цілої родини неандертальців: батька, його дочки-підлітка та їхніх далеких родичів. Далеко вони жили в Чагирській печері на Алтаї.