Вченим з Інституту еволюційної антропології Макса Планка вперше вдалося знайти останки цілої родини неандертальців: батька, його доньки-підлітка та їхніх далеких родичів. У далекому минулому вони мешкали в Чагирській печері на Алтаї, повідомляє Nature.
Зазначається, що в одній печері знайшли сім'ю та сім інших індивідів, двоє з яких могли бути двоюрідними братами з іншого клану. Отримані дані свідчать про те, що громади неандертальців були невеликими і жінки зазвичай залишали свої сім'ї, щоб приєднатися до нових груп.
Чагирська печера розташовується за 100 кілометрів від Денисової, в якій неандертальці, денисівці і, принаймні, один їхній гібрид з перервами жили протягом 300 тисяч років. Але в Чагирській печері поки що знайшли лише останки неандертальців, вік яких оцінюється в 50-60 тисяч років, а також характерні кам'яні знаряддя праці.
2020 року вчені секвенували геном жінки-неандертальця з Чагирської печери і з'ясували, що вона належала до популяції, яка відрізнялася від тих, що населяли Денисову печеру. У ході нового дослідження вчені проаналізували ДНК 17 мешканців Чагирської печери, а також кілька мешканців сусідньої печери Охладінкова.
У Чагирській печері було знайдено зуби та кістки, завдяки чому вченим вдалося вивчити матеріал 11 індивідів. Останки ж з печери Охладінкова збереглися погано, лише у двох було достатньо матеріалу для вилучення та секвенування ДНК.
Аналіз показав, що неандертальці з Чагирської печери більше були пов'язані з європейськими, ніж з тими, що жили в Денисовій печері.
Результати подальшого аналізу стали несподіванкою для вчених: ДНК дорослого неандертальця та дівчинки-підлітка збігалася наполовину. Це могло статися у випадку, якщо вони були братом і сестрою або батьком і дочкою.
Щоб визначити ступінь спорідненості, дослідники вивчили мітохондріальну ДНК, яка успадковується по материнській лінії і, отже, буде ідентичною в братів і сестер і в матері та дитини, але не в батька та дитини. Вона відрізнялася у чоловіка та дівчинки, що свідчить про те, що вони були батьком та донькою.
Продовжуючи аналіз генетичного матеріалу, вчені знаходили більше родичів. Так, у батька було два типи мітохондріальної ДНК – особливість, відома як гетероплазмія – які були загальними для двох інших дорослих чоловіків з печери. Це свідчить про те, що вони походили від однієї материнської лінії. Зазвичай гетероплазмія зникає через кілька поколінь, тому, ймовірно, всі троє жили приблизно в один і той самий час.
Дослідники також ідентифікували іншу родину: чоловіка та жінку, які, ймовірно, були двоюрідним братом та сестрою.
Вчені зазначили, що досліджені геноми неандертальців мало відрізнялися по материнській та батьківській лінії. Це свідчить про те, що вони жили невеликими групами. Щось подібне спостерігається у гірських горил, які мешкають групами по 20 особин, та деяких інших видів.
Аналіз також зазначив, що жінки з однієї громади переходили жити в іншу.