Довгий час вважалося, що стародавні єгиптяни муміфікували померлих, щоб зберегти їхні тіла. Але тепер вчені з Манчестерського університету заявили, що справа не в цьому. Складну техніку застосовували для того, щоб покійний пройшов процес наближення до божественного, повідомляє Live Science.
Свою заяву дослідники зробили у рамках підготовки до виставки «Золоті мумії Єгипту», яка має відкритися наступного року. Нове розуміння призначення муміфікації суперечить існуючим уявленням про цей процес.
За словами вчених, неправильне розуміння муміфікації з'явилося у вікторіанські часи, коли дослідники припустили, що єгиптяни зберігали останки своїх покійних за аналогією до того, як вони зберігали рибу. Такого висновку вони дійшли через те, що обидва в обох процесах використовується сіль.
Але сольова суміш, яку використовували єгиптяни, відрізняється від тієї, за допомогою якої зберігають улов. Ключовим інгредієнтом при муміфікації був натрон – природний мінерал (суміш карбонату натрію, бікарбонату натрію, хлориду натрію та сульфату натрію), який удосталь зустрічався на дні озера неподалік Ніла. Крім того, натрон використовувався у храмових ритуалах, його наносили на статуї богів.
Дослідники вважають, що у цьому випадку мінерал використовували для очищення.
«Навіть слово для позначення пахощів у стародавньому Єгипті було «сенетджером» і буквально означає «робити божественним». Коли ви запалюєте пахощі в храмі, це доречно, тому що це дім бога і робить простір божественним, але тоді, коли ви використовуєте пахощі на тілі, ви робите тіло божественною істотою. Ви не обов'язково зберігаєте його», - заявив куратор напряму Єгипту та Судану Музею Манчестера Кембелл Прайс.
Єгиптяни вірили, що тіло людини має стати в нагоді їй в потойбіччі. Тому вікторіанські археологи припустили, що муміфікація мала зберегти його. Але Прайс говорить про те, що з тіла видаляли внутрішні органи, роблячи його порожнім.
«Я думаю, що насправді це має дещо глибший зміст… і здебільшого йдеться про перетворення тіла на божественну статую, тому що мертву людину було перетворено», - зазначив він.
Раніше вчені з проєкту Warsaw Mummy Project змогли відновити зовнішній вигляд жінки, яка жила в Стародавньому Єгипті близько 2000 років тому. Її муміфіковані останки відомі як перша у світі вагітна мумія. Зовнішність жінки відтворили за допомогою комбінації 2D та 3D-технологій.