Вчені розповіли, якою була б Земля без Homo sapiens

Поділитися
Вчені розповіли, якою була б Земля без Homo sapiens Якби люди не з'явилися, на Землі могли б жити мамонти © MedicalXpress
Без нашого виду, це була б планета гігантів.

Сліди діяльності людства можна знайти по всій Землі: від хмарочосів сучасних мегаполісів до пірамід та інших стародавніх пам'яток минулого. Активність людей знайшла вираз і в сільськогосподарських полях та дорогах, які з'єднують міста та країни. Але як виглядав би світ, якщо ми люди так і не з'явилися?

Деякі вчені малюють світ чистої природи та безлічі видів, пише Live science.

"Я думаю, що це було б місце з набагато більшою кількістю рослин і тварин великих розмірів, розкиданих по всіх континентах, крім Антарктиди", - заявив Тревор Ворті з Університету Фліндреса в Австралії.

Світ без людей сучасного типу міг би означати, що наші далекі родичі, такі як неандертальці, все ще продовжували б жити. Але, безсумнівно, вони теж міняли ландшафт.

За найконсервативнішими оцінками, швидкість вимирання на Землі зараз у 100 разів вища, ніж була б без людей. Вона не була більш високою з моменту крейда-палеогенового вимирання, коли вимерло 80% видів, включаючи всіх нелітаючих динозаврів.

Планета гігантів

Скорочення видів, викликане діяльністю людини, означає, що без нас на планеті існувало набагато більше видів тварин. Серед них виділялися б представники мегафауни. Наприклад, гігантські моа – схожі на страусів птахи, зріст яких сягав 3,6 метра. Вони вимерли протягом 200 років після прибуття людей на острови, де вони мешкали. І це не єдиний приклад вимирання мегафауни, пов'язаний із діяльністю людини.

За словами Серена Фаурбі з Університету Гетерборга у Швеції, за тисячі років люди відіграли вирішальну роль у вимиранні багатьох гігантських тварин. Без нашої появи сьогоднішня Земля багато в чому нагадувала б африканську екосистему, яка кишить життям.

За цим сценарієм великі тварини, які зараз живуть в африканській савані, могли бути поширені по всій Європі. Це слони, леви та носороги. Так, замість африканських левів (Panthera leo) жили б печерні леви (Panthera spelaea), трохи більший вид, що мешкав у Європі приблизно 12000 років тому. Америка ж була б домом для родичів слонів та масивних ведмедів, а також унікальних видів, таких як родичі броненосців розміром з автомобіль, які називаються гліптодонами, та гігантські наземні лінивці.

Великі тварини відомі як мегафауна. Під час останнього льодовикового періоду вони населяли майже всю планету, але вимерли з відходом льодовиків. Так, згідно з дослідженням 2020 року, яке було опубліковано в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, наприкінці останнього льодовикового періоду в Північній Америці вимерли 38 родів великих тварин. Протягом ста років вчені обговорюють, що стало причиною вимирання мегафауни – зміни клімату чи діяльність людини.

Дослідження 2021 показало, що причиною вимирання шерстистих мамонтів та інших представників арктичної мегафауни стали все-таки кліматичні зміни. Інші ж дослідники стверджують, що люди полювали на мамонтів і стали ключовим чинником їхнього вимирання, адже тварини змогли пережити інші періоди кліматичних змін.

Крістофер Дауті з Університету Північної Арізони вивчив те, як представники мегафауни сприяли розподілу насіння та поживних речовин у ході харчування та дефекації. Він вважає, що з вимиранням великих тварин перерозподіл таких елементів як фосфор, кальцій та магній скоротився на 90%. За його словами, без людей ці елементи були б розподілені рівномірніше, що призвело б до появи більш продуктивної системи.

Ймовірно, що клімат був би іншим. Але точно визначити, як мегафауна та люди впливали на клімат минулого, не можна.

Інші види людей

Сучасні люди – не єдиний вид людей, що колись існував на Землі. Наша відсутність відкрила б двері можливостей для наших двоюрідних братів - неандертальців. Вчені точно не знають, чому ці давні люди вимерли 40 тисяч років тому, але вони схрещувалися з людьми сучасного типу і ми успадкували частину їхньої ДНК.

Кріс Стрінгер з Музею природної історії в Лондоні вважає, що головним фактором зникнення неандертальців була конкуренція за ресурси. Якби наші предки не з'явилися в Європі 45-50 тисяч років тому, неандертальці не вимерли б, вважає він.

За словами Стрінгера, у неандертальців було дуже розвинене життя, схоже на людей сучасного типу. Але вони гірше справлялися з кліматичними змінами і їх було мало, що призвело до низького генетичного розмаїття. Це не дуже добре, в будь-якому випадку, оскільки це може призвести до проблем зі здоров'ям. Тому, ймовірно, неандертальці вже «були в біді, коли з'явилися перші люди».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Люди могли стримати розвиток не лише неандертальців. Вчені вивчають ще одну лінію давніх людей – денисівців. Ця лінія була ближча неандертальцям, ніж сучасним людям. Ймовірно, що наші пращури схрещувалися і з цими древніми людьми. А денисівці, у свою чергу, схрещувалися із неандертальцями.

Ймовірно, що денісівці були розподілені по більшій території, ніж неандертальці, а також мали більшу генетичну різноманітність. За словами Стрінгера, шансів на виживання мали більше, ніж неандертальці.

Якби одна чи обидві з цих ліній стародавніх людей вижили, вони могли б пройти той самий шлях, що й сучасні люди, перейшовши від способу життя мисливців-збирачів до землеробства. Тому, можливо, що світ не сильно змінився б без нашого виду, вважає Стрінгер.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі