Вчені з університету Арізони запропонували пояснення того, як Марс міг втратити моря і океани, які, як вважається, були присутні на ньому в минулому. На думку дослідників, вся справа в руйнуванні молекул води у верхніх шарах атмосфери Червоної планети, повідомляє «Популярная механика».
Дослідження Марса показують, що близько трьох мільярдів років тому на ньому існував стабільний солоний океан, обсяг якого можна було порівняти з Північним Льодовитим океаном Землі. Зараз же Червона планета являє собою пустелю і питання про те, куди ж поділася вся ця вода, залишалося відкритим для дослідників.
У ході нового дослідження вчені використали дані зонда MAVEN, який з 2014 року обертається на орбіті навколо Червоної планети і вимірює склад верхніх шарів її атмосфери. Минулі спостереження за допомогою MAVEN і космічного телескопу «Хаббл» показали, що Марс втрачає воду з верхніх шарів атмосфери з різною швидкістю в залежності від пори року.
Тепер вчені показали, що коли Марс знаходиться ближче до Сонця, планета нагрівається, вода з полярних шапок потрапляє в атмосферу і випаровується в космос. Це відбувається раз на марсіанський рік або приблизно раз на два земних роки. Регіональні та глобальні пилові бурі призводять до подальшого нагрівання атмосфери і випаровування води.
Попередні роботи, що описують механізми втрати Марсом води, погано узгоджувалися зі спостереженнями. Автори запропонували новий механізм, згідно з яким вода, потрапляючи в верхні частини атмосфери, розщеплюється на іони під дією високоенергетичного сонячного випромінювання. Іони, що утворилися при цьому, випаровуються в космічний простір.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені за допомогою радара апарату Mars Express з'ясували, що під товстим шаром льоду на південному полюсі Марса може знаходитися не тільки озеро з рідкою водою, але і безліч водойм поменше. Ці водойми відокремлюються від головного озера перемичками «суші».